Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Kent Suçuna Ortak Olma"

“Yeni Güneykent Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı” olarak bilinen Altın Oran Projesi’ni itiraz eden Anıtpark Forum üyeleri, “Kent suçuna ortak olma” uyarısıyla Çankaya Belediyesi’ne ihtarname gönderdi.

yapi.com.tr
"Kent Suçuna Ortak Olma"

Birgün Gazetesi'nden Burcu Cansu'nun haberine göre, forum üyeleri, idari mahkeme ve Danıştay’ın 7 kez yürütmeyi durdurma ve iptal kararı verdiği projeyle ilgili, “Kent suçuna ortak olma” çağrısıyla ihtarname gönderdikleri Çankaya Belediyesi’ni göreve çağırdı. Forum üyeleri, “Proje alanı Çankaya Belediyesi’nin sınırları içerisinde yer alıyor. Belediye kent suçuna ortak olmamak adına hukuki kararlar doğrultusunda mühürleme işlemi yapmalıdır” dedi.

Yasaları anımsattılar

İhtarname’de projeyle ilgili yürütmeyi durdurma ve iptal kararlarına karşın Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin gerekli yasal işlemleri yapmadığına dikkat çekilerek, şöyle denildi: “Anayasa 138’inci madde de ‘Yasama ve yürütme organları ile idare, mahkeme kararlarına uymak zorundadır; bu organlar ve idare, mahkeme kararlarını hiçbir suretle değiştiremez ve bunların yerine getirilmesini geciktiremez’ ifadesi yer almaktadır. En son mahkeme kararından 7 ay geçmesine rağmen hiçbir işlem yapılmadığı açıkça görülmektedir.”

Hukuksuz proje

Turan Güneş Bulvarı’na yakın alandaki proje, 2005 yılında başladı. İşi alan firmaların çeşitli nedenlerle projeden çekilmesi üzerine, proje Sinpaş Yapı Endüstri ve Tic. A.Ş’ye verildi. Konut sayısının arttırılmasıyla proje kamu alanlarına da taşırılarak 1,85 milyon metrekareye çıkartıldı ve 1,2 milyon metrekare inşaat alanına yükseltildi. Bu aşamada 5 bin 831 konut yapılacak alan, İmrahor vadisine kadar indi.

Heyelan bölgesi

Durdurma kararlarında projenin heyelan bölgesine, kentin hava koridorunu kesecek şekilde yapıldığı, sel felaketlerine davetiye çıkarıldığı belirtilmişti. Karara dayanak oluşturan bilirkişi raporlarına göre proje sahasının yüzde 80’i heyelan bölgesi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kent-sucuna-ortak-olma_131135.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!