Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Atatürk Havalimanı’nın Kalkması Çevre Semtleri Nasıl Etkileyecek?

Atatürk Havalimanı arazisine yapılan pandemi hastanesinin havalimanı çevresindeki ilçelerde emlak piyasasını da etkilemesi bekleniyor. Havalimanı'nın bölgeden kalkmasından dolayı daha yüksek katlı yapılara izin çıkması bekleniyor.

yapi.com.tr
Atatürk Havalimanı’nın Kalkması Çevre Semtleri Nasıl Etkileyecek?

İstanbul Havalimanı’nın açılması ile birlikte kapatılan Atatürk Havalimanı corona virüsü pandemisi ile mücadele kapsamında bin yataklı hastaneye çevriliyor. Pistlerin kırılarak hastaneye çevrilmesinin ardından Atatürk Havalimanı arazisi havalimanı niteliğini kaybettiği için Milli Emlak Müdürlüğü’ne devredildi. Milli Emlak Müdürlüğü de sağlık turizmi tesisleri yapılmak üzere araziyi Sağlık Bakanlığı’na tahsis etti.

Sözcü’den Damla Güler’in haberine göre; yapılan bu değişikliğin en çok emlak piyasasını etkileyeceği düşünülüyor. Atatürk Havalimanı çevresindeki Bakırköy, Yeşilköy, Florya ve Sefaköy’de uçuş emniyeti açısından 4-5 kattan fazla binaya izin verilmiyordu. Ancak şimdi havalimanı statüsünden çıktığı için yüksek yapılanmanın önünde engel kalmayacak. Peki bu durum bu çevrelerdeki emlak piyasasını nasıl etkileyecek?

 

 

Emlak Uzmanı Nilüfer Kas yüksek katlı binalar için imar planının belediyeden kolay kolay geçmeyeceğini söyleyerek, “Bu bölgelerde zaten yatay mimaride devam etmemiz lazım. Önümüzde beklenen bir İstanbul depremi var. Kaldı ki dikey yapılaşmanın bir işe yaramadığını insanlar bu pandemi sürecinde gördü. İnsanlar artık geniş balkonlu ya da bahçeli evler arıyor.” dedi. Bahsedilen sağlık turizminin bölgede emlak fiyatlarını artıracağını söyleyen Kas, “İnsanlar şu an izole durumda, mutlaka bir artış olacak etkileri dalga dalga gelecek. Ama bunun neticesini görmek için henüz erken, biz bunun neticesini Eylül, Ekim ayları gibi göreceğiz.” dedi.

“Artış yok, düşüş var”
Bakırköy’de 25 yıllık emlakçı olan Mine Çelebi ise sağlık turizminin kiralarda artış yapmayacağını söyleyerek, “Eskiden evleri daha çok pilotlar, hostesler tutuyordu. Havalimanı gidince evler boş kaldı. Corona virüs pandemisi yüzünden de şu an zaten kimse ev bakmıyor. Kiracı bulmak çok zor. Kiralar da düşmüş durumda” dedi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ataturk-havalimaninin-kalkmasi-cevre-semtleri-nasil-etkileyecek_179925.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!