Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Atatürk Havalimanı'na Yapılacak Millet Bahçesi için Gizli İhale

Atatürk Havalimanı'nın millet bahçesi yapılması için 29 Nisan'da ihale düzenlendiği ortaya çıktı.

yapi.com.tr
Atatürk Havalimanı'na Yapılacak Millet Bahçesi için Gizli İhale

İstanbul Havalimanı'nın açılmasının ardından kapatılan ve Millet Bahçesi yapılacağı açıklanan Atatürk Havalimanı için 29 Nisan'da pazarlık usulü ile ihale yapıldığı ortaya çıktı. Havalimanının millet bahçesine dönüştürülmesi için düzenlenen ihalede 'en uygun teklifi' 2 milyar 127 milyon 978 bin lira ile Yapı&Yapı şirketi verdi.

Sözcü gazetesi yazarı Çiğdem Toker, 9 Mayıs tarihli "İstanbul Havalimanı'na Millet Bahçesi operasyonu" başlıklı yazısında, Atatürk Havalimanı için 29 Nisan'da pazarlık usulü ile ihale yapıldığını yazdı. Toker'in aktardığına göre, ihaleye üçü İstanbul Havalimanı'nı yapan beşli konsorsiyumun üyesi olan toplam 6 şirket girdi.

“Millet Bahçesi inşaatı için, Atatürk Havalimanı sahasındaki yaklaşık 2 milyon metrekarelik beton alanın kırılacağını, hazırlıkların başlatıldığını, kırma işinin gizli tutulmaya çalışıldığını duydum” ifadelerini kullanan Toker, havalimanının kapatılmasının kamu kaynakları açısından maliyetinin ağır olduğuna dikkat çekti:

Toker, yazısında şöyle devam etti: "Millet Bahçesi ihalesinde verilen en uygun teklifin dolar karşılığı yaklaşık 142 milyon dolar. Buna bir de Yap-İşlet-Devret ile işletilen Atatürk HL sözleşmesi erken feshedildiği için devletin şirkete ödediği 389.5 milyon Euro'yu (bugünün kuruyla 409 milyon $) ekleyelim. Velhasıl: Devlet en az 2 milyar dolarlık bir yatırımı kapatıyor. Bu sebeple şirkete borcu doğduğu için 409 milyon $ ödüyor. Üstüne Millet Bahçesi yapılsın diye (ihaleyle) 142 milyon dolar harcamayı göze alıyor. Toplam 2.5 milyar $. İstanbul Havalimanı'nı işleten dörtlü konsorsiyumun devlete taahhüt edip ödeyemediği kiralar ile bankalara ödeyemeyip yeniden yapılandırdığı kredileri saymıyorum bile. Yoksul, emekçi, emekli halk da iki kuruş zam beklesin dursun."

Toker’in yazısının tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ataturk-havalimanina-yapilacak-millet-bahcesi-icin-gizli-ihale_190547.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!