Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Atatürk Orman Çiftliği Arazisindeki Yapıların Boşaltılması için Başvuru

Atatürk Orman Çiftliği arazisi üzerindeki hukuka aykırı yapıların boşaltılması için harekete geçildi.

yapi.com.tr
Atatürk Orman Çiftliği Arazisindeki Yapıların Boşaltılması için Başvuru

Danıştay 6. Dairesi; 271 sayılı ilke kararını iptal ederek, Mustafa Kemal Atatürk’ün mirası Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisi üzerine kurulu Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın hukuka uygun olmadığına karar vermişti.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre; Danıştay’ın kararı sonrasında Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) avukatları harekete geçerek Cumhurbaşkanlığı’na, Dışişleri Bakanlığı’na ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Büyükelçiliği’ne yazılı dilekçe ile ihtar çekti.

HKP’li avukatlar tarafından yapılan ihtarda, “Atatürk Orman Çiftliği arazisinde devam etmekte olan ABD Büyükelçiliği binası inşaatının durdurularak AOÇ arazisinin tahliye edilmesi” ve “Atatürk Orman Çiftliği arazisinde mevcut Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin ve eklentilerinin boşaltılarak AOÇ arazisinin boşaltılması” talep edildi.

Cumhurbaşkanlığı’na çekilen ihtar dilekçesinde Danıştay’ın kararı hatırlatılarak, “Kararda belirtildiği üzere sit alanlarında inşai ve fiziki uygulama yasağının istisnalarına sonradan dâhil edilen “kamu hizmet binalarını” ibaresinde de hukuka uyarlık görülmemiş ve 2683 Sayılı Kanun’a aykırı olduğu belirtilmiştir. Bu Danıştay kararı doğrultusunda Atatürk Orman Çiftliği arazisinin, birinci derece sit alanı olduğu göz önünde bulundurulduğunda, arazinin amacına aykırı olarak Cumhurbaşkanlığı binası olarak tahsis edilmesinin yasaya aykırı olduğu açıkça ortaya çıkmıştır.” ifadelerine yer verildi.

Dilekçenin devamında, Atatürk Orman Çiftliği arazisinin Mustafa Kemal Atatürk’ün mirası olduğuna vurgu yapıldı. Danıştay’ın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin AOÇ arazisinde hukuksuz inşa edildiği kararını hatırlatılan dilekçede, “Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ve tüm eklentilerinin boşaltılarak arazinin tahliye edilmesini talep eder, aksi halde ilgililerin yargı kararına uymamaktan dolayı hukuken sorumluluklarının doğacağını ifade ederiz.” denildi.

“Atatürk’ün mirası araziyi terk edin”
ABD Büyükelçiliği’ne çekilen ihtar dilekçesinde, AOÇ arazisinin 1. Derece sit alanı olduğu hatırlatılarak, “Arazinin amacına aykırı olarak Elçilik binası inşaatına tahsis edilmesinin yasaya aykırı olduğu açıkça ortaya çıkmıştır” denildi. Dilekçe’nin devamında ise, “Mustafa Kemal Atatürk’ün mirası olan araziyi terk etmenizi, aksi halde cezai, hukuki ve idari sorumluluğunuz doğacağını ihtaren bildiririz.” ifadelerine yer verildi.

“ABD Büyükelçiliği inşaatını durdurun”
Dışişleri Bakanlığı’na çekilen ihtar dilekçesinde ise, Atatürk Orman Çiftliği arazisinin amacına aykırı olarak ABD Büyükelçiliği’ne tahsis edilmesinin yasaya aykırı olduğu vurgulandı. Dilekçe’nin devamında ise ABD Büyükelçiliği inşaatının durdurularak araziden tahliye edilmesi talep edildi.

“Kaçak yapılar derhal boşaltılmalı”
Konuyla ilgili HKP’li avukatlar tarafından yapılan açıklamada, “Atatürk Orman Çiftliği arazisi Cumhuriyet’imizin kurucusu Mustafa Kemal’in 1937’de halkımıza bağışlayarak öngördüğü gibi tarımımızın daha da geliştirilmesi için halkımızın gezi alanı, mesire alanı olarak kullanılmak için yeniden düzenlenmeli ve tahsis edilmelidir. Atatürk Orman Çiftliği’ndeki bütün kaçak yapılar derhal boşaltılmalıdır.” denildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ataturk-orman-ciftligi-arazisindeki-yapilarin-bosaltilmasi-icin-basvuru_184342.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!