Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

SGK, Kamu Alanı Arazisini Belediyeye Vermiyor

Karaburun Belediyesi, ilçe merkezinde bulunan ve imar planlarında “Kamu alanı” olarak görünen SGK'ya ait 4 dönümlük eski cezaevi arazisine yeni belediye binası inşa etmek için harekete geçti.

yapi.com.tr
SGK, Kamu Alanı Arazisini Belediyeye Vermiyor

İzmir'de 30 Ekim'de yaşanan İzmir depreminde hizmet binası ağır hasar alan Karaburun Belediyesi, yeni bina yapmak için ilçe merkezinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) ait olan eski cezaevi arazisini istiyor.

Cumhuriyet’te yer alan Anka kaynaklı habere göre; arazinin, bir kamu kurumu olan Karaburun Belediyesi’ne bedelsiz tahsis edilmesi talebine SGK’nın olumsuz yanıt geldiğini belirten Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, “İlçe merkezimizde tüm vatandaşlarımızın kolaylıkla erişebilecekleri bir konumda olan ve yıllardır kullanılmayan bu arsaya Kültür Merkezi yapılması amacıyla geçen sene yaptığımız başvuru kabul edilmemişti.

30 Ekim depreminden sonra bizim talebimiz de değişti. Şimdi bu arsaya hizmet binası yapmak için Karaburun Belediyesi’ne ait 11 parça taşınmazımızı takas yoluyla SGK’ya devretmeye hazırız. Endişemiz ise şu: Pandemi döneminde açık veren SGK, bu açığı kapatmak için elindeki taşınmazları satmaya başlarsa, hizmet binası yapmak istediğimiz arsa da spekülatörlerin elinde yok olup gidebilir.” dedi.

“Takasa da satışa da hazırız”
Mal takasının dışında, arsayı satın alma seçeneğini de canlı tuttuklarını ifade eden İlkay Girgin Erdoğan, şu değerlendirmeyi yaptı: “Bizim önerdiğimiz seçenekler arasında SGK için de en elverişli olanı, kıymet takdirleri yapılmış ve her biri her an paraya çevrilebilecek olan 11 adet taşınmazımızı bu arsa karşılığında devretmek bulunuyor. Bu arsalarımız parselasyonu yapılmış, hiçbir bürokratik sorunu olmayan ve hemen satışı yapılabilecek, ekonomik değeri yüksek taşınmazlardır. SGK şayet bu önerimizi kabul etmez ve arsayı satmak isterse biz ona da varız. Arsalarımızı hemen satar, paraya çevirir ve satın alabiliriz. Biz her koşulda bu arazinin halka hizmet amaçlı kullanılmasını istiyoruz. Bu konuyu ilk Ankara ziyaretimde SGK Başkanımız ile birlikte Aile, Çalışma ve Sosyal ve Hizmetler Bakanımız Sayın Zehra Zümrüt Selçuk ile yüz yüze konuşmak isterim. Biz her şeye kabulüz, yeter ki bu arsa Karaburun halkına hizmet amacıyla kullanılsın.”

Belediye meclisinden tam destek
Karaburun için hayati önem taşıyan bu yatırım için Belediye Meclisi’ndeki tüm siyasi partilerin üyelerinin destek verdiğini belirten İlkay Girgin Erdoğan, taleplerini İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger’e de ilettiklerini sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sgk-kamu-alani-arazisini-belediyeye-vermiyor_184412.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!