Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Atatürk Orman Çiftliği'nde Geceyarısı Operasyonu!

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, düzenledikleri basın toplantısında Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin gece yarısı Atatürk Orman Çiftliği'nde (AOÇ) ağaç kestiğini belirterek, "AOÇ’de yargı süreci hızlanmalı, artık yürütmeyi durdurma kararının hızlıca verilmesini istiyoruz" dedi.

yapi.com.tr
Atatürk Orman Çiftliği'nde Geceyarısı Operasyonu!

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan: “Yine bir gece yarısı operasyonu ile Atatürk Evi’nin yakınındaki ağaçlar kesilmiş durumda. Oradaki kesimler devam ederken, uygulamalar devam ederken,  ana plan ile ilgili ikinci bilirkişi raporu da sadece bir bilirkişinin olumlu görüşü ile dörtte bir oranında lehimize geldi. İkinci rapor çerçevesinde süreçte yürütmenin durdurulmasına karar verilmesini bekliyoruz. Filli durumda ise AOÇ’de üzücü bir şekilde inşaatlar bitmek üzere bazı yollar açıldı kullanımda. Hukuktaki gecikmeler bizi olumsuz yönde etkiliyor.”

“Yürütmeyi durdurma kararı bekliyoruz”

Tezcan Karakuş Candan ise konuya ilişkin olarak, “ AOÇ’nin bütünlüklü plan kararlarını bozacak Atatürk’ün vasiyetine aykırı yapılabilecek her uygulamada doğrudan dava açma kararı almıştık. AOÇ ana plan davası da beş meslek odası tarafından açıldı. Birinci bilirkişi raporu lehimize geldi. İkinci kez bilirkişi raporu istendi. İkinci bilirkişi raporu da lehimize çıktı. Şerh koyan bilirkişi ise Ziraat Mühendisi. Biraz olumlu gibi göstermiş. Bilimsel olmayan plan kararlarına aykırı şekilde siyasal bir taraf olarak karar veren bilirkişiyi ise Ziraat Mühendisleri Odası’na bildireceğiz. AOÇ gibi bir kamusal alan, ideolojik bir mücadele alanı haline getirildi. Kin ve öfke ile süreci devam ettiriyorlar. Başbakanlık sarayına giden yolu genişletmek için yüzlerce ağacın kesildiğini halk şikâyet olarak Oda’ya iletti. Gece yarısı saat:03.00’da Büyükşehir Belediyesi ekipleri alana gidiyor, bir ekip ağaçları kesiyor, bir ekip hızla kesilen ağaçları testere ile parçalıyor, bir ekip kamyona taşıyor. Eğer Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek aynı tempo ile çalışsaydı Ankara’nın ulaşım sorunu kalmazdı. 20 yılda bitmeyen metro biterdi.  AOÇ’de yargı süreci hızlanmalı, artık yürütmeyi durdurma kararının hızlıca verilmesini istiyoruz. AOÇ davası bir plan davası değil artık Siyasal bir davaya dönüşmüş durumda” dedi.

Hayvanat Bahçesi için Büyükşehir Belediyesi’nin ihale açtığını belirten Candan : “ 1/10000’lik Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı kapsamında yapılması düşünülen Hayvanat Bahçesi alanında doğal yaşam parkı yapılması için Büyükşehir Belediyesi ihale açmış durumda. Çağrılı bir ihale yöntemi yapıyorlar. Şube olarak ihalenin dosyaları ve eklerinin şubemize gönderilmesi için Büyükşehir Belediyesi’ne yazı yazdık. Orada yapılacak ihale ikinci bilirkişi raporu da lehimize gelmişken hukuka aykırıdır. AOÇ’deki siyasal hançer AOÇ’den çıkmalı. Büyükşehir Belediyesi’ne aday olacak kişinin topluma AOÇ hakkında Başbakanlık binası da dahil tüm yapıların yıkılacağı konusunda mesaj vermesini bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ataturk-orman-ciftliginde-geceyarisi-operasyonu_114608.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!