Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Atatürk Orman Çiftliği'nin Adı mı Değiştirildi?

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi kararında Atatürk Orman Çiftliği’nin (AOÇ) adının değiştirildiği belirtildi. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Yenimahalle Orman çiftliği” yazan kararı çıkararak “literatürden Atatürk Orman Çiftliği ismini çıkarmak istediklerinin belgesidir” dedi.

yapi.com.tr
Atatürk Orman Çiftliği'nin Adı mı Değiştirildi?

Candan, “Talan sürecinin simgesi haline gelen Başbakanlık Hizmet binası çevresinde plan değişiklikleri yapılıyor. Kat yükseklikleri binayı geçmemesi için indiriliyor. Bir LPG ile ilgili yapılan plan değişikliğinde Ankara Büyükşehir Belediyesi, Atatürk Orman Çiftliği’nin ismini yazmamış. 12 Eylül tarihli Ankara Büyükşehir Belediyesi plan değişikliğinde; ’Yenimahalle Orman Çiftliği Başbakanlık Yerleşkesi ‘şeklinde yazıyor. Büyükşehir Belediyesi plan değişikliği kararıyla darbe yapmış görünüyor. Yenimahalle Orman Çiftliği diye bir şey yok” diye tepki gösterdi.

Mektuplar yola çıktı

Candan şunları söyledi: “AOÇ mektuplarını, Türkiye’de cumhurbaşkanlığı listesinde olan herkese, devlet başkanlarına, misyoner şeflerine göndereceğiz. AOÇ’de yapılan bina hukuksuzdur. AOÇ’de yapılacak resepsiyona davet edilecek herkese göndereceğiz. Hukuksuz kaçak bir yapının Türkiye Cumhuriyetini temsil edemeyeceğini, hukuksuz kaçak bir yapıda yapılacak resepsiyon katılmamalarını hukuksuzluğu onaylamamalarını  mektuba yazdık. AOÇ artık uluslararası bir mücadeledir bizler için.  Beş farklı dilde göndereceğimiz mektupta AOÇ görselleri, orada kesilen ağaçların fotoğrafları, AOÇ’ye ilişkin dava süreci ve kronolojisini de ek olarak göndereceğiz.  AOÇ süreci için bir web sitesi hazırlıyoruz.  Katılan herkesin yoklamasını alacağız ve ismini yayınlayacağız, tarihe not düşeceğiz.  Hukuka uymayan bir hükümet var ortada, kendi idealleri doğrultusunda gerçekleşen bir süreçle Türkiye karşı kaşıya artık sadece sorun bina sorunu değil. 29 Ekim Cumhuriyet bayramında resepsiyonla açacaklarmış, Türkiye’nin damarına basıyorlar”

“Meslektaştan mektup”

Bir mimarın, Başbakanlık Hizmet Binası’nı gezdikten sonra Mimarlar Odası’na mektup gönderdiğini söyleyen Candan, mektubu basın mensuplarına okudu. Candan, "Mektupta, 'Bugün öğlen iki saatimi Başbakanlık binasında geçirdim, ancak iki saatte binayı gezebildim, gördüklerime inanamadım. Tuvaletler bile ipekli duvar kağıdı ile kaplı. Makam odası tamamlanmış durumda, masa kalemlerinden vazolarına kadar her şeyiyle hazır. Yalnız en az altı ay daha kullanıma girmesi imkânsız gördüklerinden her gün temizliyorlar. Mimari olarak çok kötü. Kış bahçesi diye binanın arka bahçesine bakan avluya iki sıra çınar dikmişler ve çınarlar kurumuş. Muhtemelen yapma ağaçlarla değiştirecekler. Binanın sağında rezidans, solunda dört minareli 3 bin kişilik camii yapılıyor. Askerler ve Emniyet için iki blok binada kullanıma ayrılmış. Askerler mimarinin kendilerine uygun olmadığını değiştireceklerini söylüyorlarmış' ifadelerine yer verilmiş" dedi. Candan, “Halkınız yoksulluk nedeniyle ve maden ocaklarında yaşam odası olmamasından ölecek, tuvaletlerinize bile ipekli duvar kağıtları yaptıracaksınız. İşte yeni Türkiye bu” şeklinde tepki gösterdi.   

http://www.yapi.com.tr/haberler/ataturk-orman-ciftliginin-adi-mi-degistirildi_124927.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!