Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Atatürk Orman Çiftliği’ndeki Rezidans Projesi İptal Edildi

Mimarlar Odası Ankara Şubesi eski başkanı Tezcan Karakuş Candan, Limak Holding’in AOÇ arazisinde yapmak istediği rezidans ve ticaret merkezine olanak sağlayacak imar planı değişikliğini mahkemenin iptal ettiğini duyurdu.

yapi.com.tr
Atatürk Orman Çiftliği’ndeki Rezidans Projesi İptal Edildi (Fotoğraf: AA)

Limak Holding’in Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisinde yapmak istediği rezidans ve ticaret merkezine olanak sağlayacak imar planı değişikliği mahkeme kararıyla durduruldu. Mimarlar Odası Ankara Şubesi 47. dönem başkanı Tezcan Karakuş Candan, Kısa Dalga’da yayımlanan “Çimento Fabrikası’ndan müze ve kültür sanata” başlıklı yazısında mahkemenin iptal kararının, istinaf mahkemesince de onandığını duyurdu:

"Atatürk Orman Çiftliği alanlarında Limak’ın konut ve ticaret yapmak için imar planlarının iptal edilmesi kesinleştiğine göre şimdi önümüzde önemli bir sorumluluk bulunmakta: Cumhuriyet döneminin önemli sanayi yapılarından olan Atatürk Orman Çiftliği alanında Atatürk’ün isteğiyle kurulan Ankara Çimento Fabrikası’nın ve alanının geleceği.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin önceki dönem yönetim kurulu tarafından açılan davada Limak Holding’in Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisinde yapmak istediği rezidans ve ticaret merkezine olanak sağlayacak imar planı değişikliği, Ankara 7.İdare Mahkemesi tarafından 2023 Nisan ayında iptal edilmişti. Atatürk Orman Çiftliği alanlarının doğal yapısını ve bütünlüğünü bozacağını alanda konut ticaret ve sanayi yapılarının yapılamayacağını vurgulayarak imar planlarını iptal edilmesi üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı karara itiraz ederek istinaf mahkemesine taşımıştı. İstinaf Mahkemesi, Bakanlığın talebini Nisan 2024’te reddetti. Limak Holding ve Çevre Şehircilik Bakanlığı işbirliği içerisinde Atatürk Orman Çiftliği alanlarında yapılacak ticaret ve konut katliamı böylece durduruldu.

Atatürk Orman Çiftliği alanlarında Limak’ın konut ve ticaret yapmak için imar planlarının iptal edilmesi kesinleştiğine göre şimdi önümüzde önemli bir sorumluluk bulunmakta: Cumhuriyet döneminin önemli sanayi yapılarından olan Atatürk Orman Çiftliği alanında Atatürk’ün isteğiyle kurulan Ankara Çimento Fabrikası’nın ve alanının geleceği.”

Tezcan Karakuş Candan’ın yazısının tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ataturk-orman-ciftligindeki-rezidans-projesi-iptal-edildi_204576.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!