Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ormancılardan Bakanlığa Dava

Türkiye Ormancılar Derneği, Antalya Köprülü Kanyon Milli Parkı’nın değişen Uzun Devreli Gelişim Revizyon Planı nedeniyle Tarım ve Orman Bakanlığı’na dava açtı.

yapi.com.tr
Ormancılardan Bakanlığa Dava (Fotoğraf: AA)

Türkiye Ormancılar Derneği, Tarım ve Orman Bakanlığı’na dava açtı. Davanın konusu Antalya Köprülü Kanyon Milli Parkı’nın değişen Uzun Devreli Gelişim Revizyon Planı. 2022’de hazırlanan bu plana göre Köprülü Kanyon Milli Parkı içinde yer alan Tazı Kanyonu’nun bir yakasından diğer yakasına geçmek için yaya asma köprüler ve cam seyir teraslarının yapılması öngörülüyor.

Cumhuriyet’ten Ece Güneş’in haberine göre; Türkiye Ormancılar Derneği Batı Akdeniz Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Orman Yük. Mühendisi M. Süleyman Kaçar, Bakanlığın 2022 yılında hazırladığı planın, 2012 yılında korunan alanlar için hazırlanan zonlama (bölgeleme) çalışmaları talimatnamesine uymadığını öne sürerek Dernek olarak Revize Plan’ın iptali ve yürütmesinin durdurulması için Ankara 6. İdare Mahkemesi’ne dava açtıklarını açıkladı.

Kaçar, planın gerek uluslararası sözleşmelere, gerekse Milli Parklar Yönetmeliği’ne, Av ve Yaban Hayvanlarının ve Yaşam Alanlarıyla ilgili Yönetmeliği’ne ve Bakanlık Olur’una aykırı olduğunu söyleyerek, “Revize Plan kapsamında yapılacak seyir terası, asma köprüler ve bağlantı yolları için başlatılacak inşaatlar  doğal yapıları jeolojik ve jeomorfolojik oluşumlar ile ekosistemlerde bozulmaları, endemik türler ile diğer koruma statüsündeki türlerin yok olmasına neden olacağı için sonradan onarılması imkânsız bozulmaları ortaya çıkaracaktır.” dedi.

Adını Köprü Çayı ve ırmağın açtığı kanyonlardan alan ve 1973 yılında Milli Park İlan edilen Köprülü Kanyon Milli Parkı için yapılan son plana kadar 4 Uzun Devreli Gelişme Planı yapıldığını hatırlatan Kaçar, “Planlamalarda temel ilke, mutlaka korunması gereken alanlar başta olmak üzere, alan içinde yaşayan yerel halkın ve sahaya gelecek ziyaretçilerin bu kaynak değerlerine zarar vermeden yapacakları faaliyetlerin nerede yapacaklarının belirlenmesine dayalı zonlama (bölgeleme) çalışmasıdır. Ancak bu son Revize Plan’da öngörülen faaliyetlerin ‘Sürdürülebilir Kullanım Bölgesi’ olarak nitelenen alanlar içinde yer almadığı halde, Planda ‘Kanyonun bir yakasından diğer yakasına geçmek için kanyona dik olarak projelendirilecek yaya asma köprüleri sayısı 2’yi geçemez ve bu köprülerin geçtiği hassas koruma alanlarında kalacak güzergahlar sürdürülebilir kullanım bölgesi olarak kabul edilir.’ ifadesi Mülga Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın Korunan Alanlardaki Zonlama Çalışmaları hakkındaki ‘Bakanlık Olur’ yazısına da açıkça uymayan aykırı bir ifadedir.” dedi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ormancilardan-bakanliga-dava_204720.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!