Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Polonezköy'ü Yapılaşmaya Açan Karar İptal Edildi

İstanbul'un el değmemiş son yeşil alanlarından Polonezköy'ün koruma derecesini düşüren Çevre Bakanlığı kararı, İBB’nin açtığı dava sonucunda iptal edildi.

yapi.com.tr
Polonezköy'ü Yapılaşmaya Açan Karar İptal Edildi (Fotoğraf: AA)

Doğal sit alanı olan Beykoz Polonezköy’ün koruma derecesini "Nitelikli Doğal Koruma Alanı" ve "Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı" olarak değiştiren Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın 12 Mayıs 2022 tarihli kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali istemi ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından dava açılmıştı.

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre; İstanbul 8.İdare Mahkemesi, hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden 18 Eylül 2023 tarihinde yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Mahkeme, 28 Mart 2024 tarihli kararıyla da bakanlığın yaptığı düzenlemeyi iptal etti.

Oy birliği ile alınan iptal kararında, koruma statüsünün değiştirilmesiyle alanın kısmen de olsa yapılaşmaya açılabileceğine dikkat çekildi. Alanın özellikleri göz önünde bulundurulduğunda üzerinde ağaç dokusunun baskın olduğu ve çeşitlilik gösterdiği, ardında yer alan orman yapısıyla bütünlük arz ettiği ve blok orman niteliğine sahip olduğu belirtildi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/polonezkoyu-yapilasmaya-acan-karar-iptal-edildi_204679.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!