Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Atık Su Havuzuna Giden Boru Patladı, Baraj Tehlikede

Manisa Gördes ilçesinde faaliyet gösteren ve günde bin ton sülfürik asit kullandığı iddia edilen nikel kobalt işletmesine ait atık su havuzuna giden borunun patlaması bölge halkını endişelendirdi.

yapi.com.tr
Atık Su Havuzuna Giden Boru Patladı, Baraj Tehlikede

Manisa'nın Gördes ilçesinde faaliyet gösteren nikel kobalt işletmesine ait atık barajına giden borulardan birisinde nedeni bilinmeyen bir şekilde patlama yaşandı. Patlamanın etkisiyle borunun içindeki beyaz renkli sıvı bölgedeki toprakların beyaz renge bürünmesine sebep oldu. Ayrıca patlamanı yaşandığı bölgenin yakınındaki dereye akması ilçe halkını endişeye sürükledi.

Sözcü’den İlker Kılıçaslan’ın haberine göre; CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu borunun patladığı bölgeye giderek yaşananlar hakkında hem çevre halkından hem de firma yetkililerinden bilgi aldı.

Borunun patladığı alanda incelemelerde bulunan CHP'li Bakırlıoğlu yaptığı açıklamada, firma yetkilileri ile yaptığı görüşmede akan beyaz sıvının kalsiyum karbonat olduğunun belirtildiğini ifade ederek, esas sonucun alınan numunelerden sonra ortaya çıkacağını dile getirdi.

Bakırlıoğlu şöyle konuştu: “Yaptığımız gözlemlerde beyaz sıvının uzun bir süre akarak çevreye yayıldığını ve yakınında bulunan bir dereye karıştığını gördük. Şirket yetkililerinden aldığımız bilgilere göre akan beyaz sıvının kalsiyum karbonat olduğunu, yani kireç olduğunu ifade ediyorlar. Asit seyreltmekte kullandıkları bir sıvı olduğunu söylüyorlar. Çevre Şehircilik müdürlüğünü yetkililerini bölgeye davet ettik. Yetkililer geldiler ve numune aldılar. Şirketin bize beyan ettiği kalsiyum karbonat mı yoksa başka bir şey mi olduğunu tam bilmiyoruz. Alınan numune örneklerinden sonra ortaya çıkacak.”

“Dereden akan su baraja gidiyor”
Patlayan borudan akan beyaz sıvının bölgedeki toprağa ve patlamanın yaşandığı yerin yakınındaki dereye aktığını söyleyen CHP'li Bakırlıoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Atık havuzuna giden borunun patladığı yerin yakınından geçen ve beyaz suyun aktığı deredeki suların tarımsal sulamada kullanılan Çiçekli Barajı'na aktığını öğrendik. Bu nedenle konuyu DSİ'ye bildirdik. Çiçekli Barajı'nda tarımsal amaçlı kullanılan suda her hangi bir sıkıntını olup olmayacağı konusunda araştırma yapmaları için talepte bulunduk. Şimdi iki kurumun sonuçlarını bekleyeceğiz.”

CHP'li Bakırlıoğlu ayrıca, en büyük tehlikenin firmanın bölgede Türkiye'nin en büyük sülfürik asit tesisini kurmak istemesi olduğunu söyledi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/atik-su-havuzuna-giden-boru-patladi-baraj-tehlikede_189881.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!