Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Atık Tesisinde Çökme Riski

Bursa’da atık tesisi inşaatındaki kayma ve çatlaklar ilk bilirkişi raporu ile bölge halkının itirazlarının haklı olduğunu ortaya koydu. Avukat Akman, “Atık tesisindeki herhangi bir çökme Yenişehir ovasını yok eder.” dedi.

yapi.com.tr
Atık Tesisinde Çökme Riski

Bursa Kirazlıyayla’da bölge halkının tüm itirazlarına rağmen yapımı süren atık havuzunun zemininde toprak kaymaları yaşanıyor. Açtıkları davada hazırlanan ilk bilirkişi raporunun bu soruna dikkat çektiğini hatırlatan Avukat Osman Atalay Akman, “Şimdiden bölgede toprak kaymaları başladı. Burası birinci derece deprem bölgesi. Yenişehir Ovası yok olmayla karşı karşıya.” dedi.

BirGün’den Gökay Başcan’ın haberine göre; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Bursa’nın Yenişehir ilçesi Kirazlıyayla köyünde yapımına başlanan flotasyon ve atık tesisi için çevresel etki değerlendirme (ÇED) olumlu kararı verdi. Bölge halkı kararı yargıya taşıdı. Bursa 1. İdare Mahkemesi açılan dava üzerine bilirkişi heyeti atanmasına karar verdi.

Bölgede incelemeler yapan bilirkişi heyeti, ÇED raporunun teknik anlamda yeterli olmadığını, tesisin yerinin yanlış planlandığını, tarımın, hayvancılığın ve halk sağlığının olumsuz etkileneceğini hazırladığı raporda belirtmesine rağmen mahkeme, yurttaşların itirazlarını haksız bularak davayı reddetti. Yurttaşların üst mahkemeye başvurmasıyla Danıştay, yerel mahkemenin tutumunu hukuka aykırı buldu ve ÇED olumlu kararının iptalini reddeden kararı bozdu.

Rapor değişti
Yerel mahkeme yeniden bilirkişi keşfi yapılmasına karar verdi. Aynı bilirkişiler bu kez projenin bölgeye zarar vermeyeceğine dair rapor hazırladı. Bilirkişilerin raporunu değiştirmesini değerlendiren Avukat Atalay, “İlk raporlarında bölgede yaşanabilecek olumsuzlukları ortaya koyan bilirkişiler, ikinci raporlarında kendilerini yalanlarcasına buranın zeytin, tarım ve hayvancılığa herhangi bir sıkıntı olmayacağına, deprem kuşağında olmasına rağmen tedbirlerin alındığına dair rapor düzenledi.” dedi.

Bölgede toprak kaymalarının yaşanabileceğini ve atık tesisinin deprem kuşağında yapılmak istendiğini defalarca mahkemede belirttiklerini hatırlatan Avukat Atalay, “Atık barajı için yapılan yerde toprak kayması mevcut. Daha önce de birçok kez atık duvarlarında çatlaklar meydana gelmişti. Mahkemede de bunu dile getirdik. 1.derece deprem kuşağında olduğunda söyledik. Kirazlıyayla dediğimiz yer rakımı yüksek, buradaki herhangi bir patlama, çatlaklarda atık sularının Yenişehir ovasında önce derelerine ve yeraltı sularına ve ovayı kirleteceğini ifade ettik ama şimdiye kadar yürütmeyi durdurma kararı verilmediği için maden şirketi inşaatı sürdürdü. Yüzde 90 oranın inşaat bitmek üzere. Tesis faaliyete geçerse ve bir kayma, çatlak meydana gelirse Yenişehir ovası yok olur.” ifadelerini kullandı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/atik-tesisinde-cokme-riski_189370.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!