Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Atık Üreten 70 Bin Şirketten 56 Bini Kayıt Dışı, Geri Dönüşüm Hızı Artmalı

IWES 2011 – 3. Atık Teknolojileri Sempozyumu ve Sergisi kapsamında düzenlenen 'Çevre ve Şehircilik Bakanlığı – Sektör Buluşması' panelinde, 26 Ağustos 2011 tarihinde yürürlüğe giren 28035 sayılı Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği tartışıldı.

yapi.com.tr
Atık Üreten 70 Bin Şirketten 56 Bini Kayıt Dışı, Geri Dönüşüm Hızı Artmalı

IWES 2011 – 3. Atık Teknolojileri Sempozyumu ve Sergisi kapsamında düzenlenen 'Çevre ve Şehircilik Bakanlığı – Sektör Buluşması' panelinde, 26 Ağustos 2011 tarihinde yürürlüğe giren 28035 sayılı Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği tartışıldı. Oturum başkanlığını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan Emine Ercan Çubukçu’nun yaptığı panele, yine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan Belgin Satıcı, TÜDAM - Dönüşebilen Ambalaj Malzemeleri Toplayıcı ve Ayırıcıları Derneği'nden Ekber Çavuşoğlu, TÜKÇEV - Tüketici ve Çevre Eğitim Vakfı'ndan Nevzat Ceylan ve ÇEVKO - Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı'ndan Mete İmer konuşmacı olarak katıldı.

Yönetmelikte 3 yeni uygulama

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Belgin Satıcı, 26 Ağustos 2011 tarihinde yürürlüğe giren 28035 sayılı Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği hakkında bilgi vererek, ilk defa uygulanmaya başlayacak konularda açıklamalarda bulundu. Satıcı, yönetmelikle kurumlara ambalaj atıklarının toplanmasıyla ilgili olarak üç yeni uygulama tercihi getirdiklerini belirtti. Satıcı, “Şirketler isterlerse depozito uygulaması yapabilecek, isterlerse belediye ile sözleşme yapabilecek ya da lisans sahibi yetkilendirilmiş şirketlerle anlaşma yapabilecekler” dedi.

TÜDAM’dan Danıştay’a dava

Dönüşebilen Ambalaj Malzemeleri Toplayıcı ve Ayırıcıları Derneği - TÜDAM Yönetim Kurulu Üyesi Ekber Çavuşoğlu ise konuşmasında, 28035 sayılı Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği’nin finansal açıdan uygulanmasının mümkün olmadığını, yönetmeliğin kamu yararını düşünmekten uzak bazı kurumlara menfaat yaratmak amacıyla hayata geçirildiğini düşündüklerini ifade etti. Çavuşoğlu yönetmeliğin iptali için TÜDAM olarak Danıştay’a dava açtıklarını ve sektörün uluslararası standartlarda sağlıklı bir gelişme göstermesi için TÜDAM olarak çalışmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

56 bin şirket kayıt dışı

Tüketici ve Çevre Eğitim Vakfı – TÜKÇEV Yönetim Kurulu Üyesi Nevzat Ceylan da, Avrupa Birliği müzakerelerinde maliyeti en yüksek konunun çevre konusu olduğuna vurgu yaparak, ülkemizde çevre bilincinin çok hızlı bir şekilde gelişmesinin gerektiğini savundu. Çevreye duyarlı üreticilere, çevre bilinci olan tüketicilere ve çevre ile ilgili istatistiki bilgilere ihtiyaç olduğunu aktaran Ceylan şöyle devam etti:

“Çevre bilincinin gelişmesi için nitelikli ve yetişmiş personel, finans kaynaklarına ihtiyaç var. Belediyelerin atık bertaraf etmekten çok para kazanma derdine düştükleri görülmektedir. Atık bertaraf etme alanındaki büyüme sanayileşme hızına yetişememektedir. Belediyelerin çevre zabıtası uygulaması başlatması ve fahri çevre müfettişleri uygulamasına geçilmesi gerekmektedir. Türkiye’de atık üreten 70 bin şirketten sadece 14 bini kayıt altına alınmıştır. Bu rakamın hızla artması ve kayıtların tamamlanması gerekmektedir”.
 
Hedef 2023 yılında 3 milyon ton

Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı - ÇEVKO Yöneticisi Mete İmer ise, ÇEVKO olarak 400 bin ton atık topladıklarını söyleyerek, 100’den fazla belediyeyle işbirliği yaptıklarını, Türkiye’de katı atık toplama işlerinin belediyelerin yerine getirmesi gereken bir zorunluluk olmasına rağmen hala sisteme dahil olmayan belediyelerin var olduğunu ve bu belediyelerin de sisteme katılmasını beklediklerini belirtti. İmer, ÇEVKO’nun 2023 yılı için hedeflerinin ise katı atık toplama oranını yüzde 60 çıkarmak ve 3 milyon ton atığın geri kazanımını gerçekleştirmek olduğunu ifade etti. İmer, ayrıca Türkiye nüfusunun 12 milyonunun geri kazanım sisteminde olduğunu 2023 yılında bu rakamın 60 milyona çıkmasını hedeflediklerini sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/atik-ureten-70-bin-sirketten-56-bini-kayit-disi-geri-donusum-hizi-artmali_89699.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!