Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

ÇEVKO Yeşil Nokta Ödülleri Sahiplerini Buldu

Türkiye ve dünyanın önde gelen şirketlerinin yarıştığı 'ÇEVKO Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri' ile çevreci haber anlayışını yansıtan haberlere öncelik veren yayınlara verilen 'Geleneksel 3. Yeşil Nokta Basın Ödülleri', The Marmara Otel’de düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

yapi.com.tr

Ödüller

ÇEVKO Yeşil Nokta Ödülleri Sahiplerini Buldu ÇEVKO Yeşil Nokta Ödülleri Sahiplerini Buldu

ÇEVKO Vakfı’nın, işletmelerin sürdürülebilir bir hayat için daha fazla sorumluluk üstlenmelerini teşvik etmek amacıyla Türkiye’de ilk kez verdiği 'Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri', sahiplerini buldu. 18 Haziran Çarşamba günü The Marmara Otel'de düzenlenen ödül töreninde, çevreye katkı sağlayan konularda kamuoyunu bilgilendirici haber akışı sağlayan basın yayın kuruluşları da 'Geleneksel 3. Yeşil Nokta Basın Ödülleri'ni aldılar.

ÇEVKO Vakfı ile 'Marka Alt Lisans Sözleşmesi' olan firmaların başvurabildiği Yeşil Nokta Ödülleri sürecinde firmalar, 'atıkların azaltılması, çevre yönetim sisteminin uygulanması, çevre ile ilgili sosyal sorumluluk projelerinin gerçekleştirilmesi, ambalaj tasarımlarında önleme çalışmaları, karbon ayak izinin azaltılması ve sürdürülebilirlik ile ilgili çalışmalar' kriterleri çerçevesinde değerlendirildi.

Marmara Üniversitesi Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Barış Çallı, SKD Genel Sekreteri Konca Çalkıvık, İSO  Genel Sekreter Yardımcısı Nurdan Sirman, TSE Eğitmen Arzu G. Yüzeroğlu, REC Bölüm Başkanı Kerem Okumuş, gazeteci, radyo programcısı Özay Şendir ve ÇEVKO Genel Sekreteri Mete İmer’den oluşan jüri tarafından küçük, büyük ve orta ölçekli olmak üzere firmalar üç kategoride ödüllendirildi. Ödüller, dünyada çoğu AB üyesi olan 31 ülkede, 170 binden fazla firma tarafından her yıl 460 milyar adetten fazla ambalajın üzerinde üretici sorumluluğunu belirtmesi açısından uluslararası bir sembol olarak kullanılan ve tüketici nezdinde ciddi prestije sahip 'Yeşil Nokta' markasını Türkiye’de kullanan şirketler arasında sürdürülebilir hayata katkılarıyla öne çıkan firmalara verildi.

Kazanan firma ve basın kuruluşları yetkililerine ödülleri, ÇEVKO Yönetim Kurulu Başkanı Okyar Yayalar, ÇEVKO Vakfı Genel Müdürü Yaşar Nadir Atilla ve ÇEVKO Genel Sekreteri Mete İmer tarafından sunuldu.

Okyar Yayalar: Gerçekte kazanan doğa

ÇEVKO Vakfı kurucularından ve ÇEVKO Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Okyar Yayalar gecede yaptığı açılış konuşmasında, doğayı, çevreyi koruyacak önlemleri almakta güç birliği yapılması gerektiğinin altını çizerek, “Doğa ve çevre bilinciyle kaynağında ayrıştırma, geri dönüşüm ve geri kazanımlarla, tüm ekonomik değerler bir yana, gerçekte kazanan doğa ve dünyamızın varlığının sürdürülebilirliği en büyük kazanç...” dedi. Yayalar, 23 yıl önce, Türkiye’nin önde gelen 14 sanayi kuruluşu olarak çevreyi korumak ve doğaya sahip çıkılması gerektiği bilinciyle ÇEVKO’yu kurduklarını aktararak; sözlerine şöyle devam etti:

“İşe kendimizden başlayalım, önce kendi çöpümüzü toplayalım dedik. Ürettiğimiz ambalajların atıklarının ekonomik değerine sahip çıkmak ve düzenli geri kazanım için vatandaşların, belediyelerin, sanayinin, toplayıcıların el ele verdiği bir sistem yarattık. Eğitimlerle, reklamlarla, kampanyalarla sürdürülebilir büyümenin en önemli halkalarından birinin geri dönüşüm olduğunu anlattık, anlatmaya da devam ediyoruz. 23 yıldır özenle, sabırla ve emekle bu sistemi büyütmeye çalışıyoruz. Bugün burada gelecekte de yaşanabilir bir dünyamız olması için çalışan; yatırımlar yapan ve işbirlikleri için adım atan firmalarımızı; çevreye duyarlı haber anlayışıyla çevre konusuna dikkat çeken basın yayın organlarının ödüllerini sunuyor olmaktan mutluyuz. Hepsine emekleri, topluma ve dünyaya gösterdikleri saygı, sevgi için şimdiden teşekkür ediyoruz. Dileğimiz bu ödüllerin, gelecekte başka firmalar için de ışık olması, daha fazla firma için örnek teşkil etmesi…” dedi.

Mete İmer: Çevre duyarlılığı artan tüketiciler ambalajlarının üzerinde bu işareti aramaya başladı

Yeşil Nokta markasının ‘bir işletmenin ambalaj atıklarıyla ilgili yükümlülüklerini yerine getirdiğinin göstergesi’ olduğunu kaydeden ÇEVKO Vakfı Genel Sekreteri Mete İmer de; çevre duyarlılığı artan tüketicilerin satın aldıkları ürünlerin ambalajlarının üzerinde bu işareti aramaya başladıklarını anlattı. Türkiye’de Yeşil Nokta’nın kullanımının gönüllülük esasına dayalı olduğunu aktaran İmer, “Ekolojik dengeler konusunda endişeleri olan dünyadaki tüketiciler, süreçlerinde çevresel yükümlülüklerini yerine getiren firmaların ürünlerini almak istiyorlar” dedi.

Yeşil Nokta’nın Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde kullanımı ile ilgili alt lisans verme hakkının ÇEVKO Vakfı’na ait olduğunu belirten Mete İmer, ÇEVKO Vakfı olarak Türkiye’de Yeşil Nokta’nın iletişimini güçlendirmek üzere tüketiciler, satış noktaları ve ekonomik işletmelerle birlikte çalıştıklarını söyledi. Bu kapsamda, bu yıldan başlamak üzere, ekonomik işletmelere yönelik olarak 'Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri' vermeyi kararlaştırdıklarını anlatan İmer; “Şu anda Türkiye’de 761 firma Yeşil Nokta markasını kullanıyor. Bizler, Yeşil Nokta işaretinin doğru kullanımını Türkiye’de daha çok duyurmak ve daha fazla firmanın bu markayı edinmesini sağlamak istiyoruz. Sanayi ödüllerini de, hem bu yönde yasal yükümlülüklerini yerine getirmenin ötesinde sorumluluk alan firmaları takdir etmek hem de daha fazla firmayı Yeşil Nokta markasını kullanmaya özendirmek amacıyla veriyoruz” dedi.

Ödül alan firmalar ve kategorileri

Yeşil Nokta Sanayi Ödülü kazananlar

Büyük Ölçekli İşletme Kategorisi

· Coca-Cola İçecek A.Ş.
· Unilever San. ve Tic. Türk A.Ş.
· Anadolu Efes Biracılık ve Malt San. A.Ş.

Orta Ölçekli İşletme Kategorisi

· Eczacıbaşı Girişim Pazarlama Tüektim Ürünleri San. ve Tic. A.Ş.

Küçük Ölçekli İşletme Kategorisi

· Kurtsan İlaçları A.Ş.

Yeşil Nokta Sanayi Teşvik Ödülü Kazananları

Büyük Ölçekli İşletme Kategorisi

· Eczacıbaşı Yapı Gereçleri San. ve Tic. A.Ş.
· Procter&Gamble Tüketim Malları San. A.Ş.
· Frito Lay Gıda San. ve Tic. A.Ş.
· Vestel Elektronik San. Tic. A.Ş

Ortak Ölçekli İşletme Kategorisi

· Uğur Plastik Ambalaj San. ve Tic. LTD. ŞTİ.

Yeşil Nokta Sanayi Teşekkür Plaketi alanlar

Büyük Ölçekli İşletme Kategorisi

· Anadolu Cam San. A.Ş.
· Elif Plastik Ambalaj San. ve Tic. A.Ş.
· EVYAP Sabun, Yağ, Gliserin San. ve Tic. A.Ş.
· Kervan Gıda San. ve Tic. A.Ş.
· MİGROS Tic.A.Ş.
· Perfetti Van Melle Gıda San. ve Tic. A.Ş.
· Pınar entegre Et ve Un Sanayii A.Ş.
· SÜTAŞ Süt Ürünleri A.Ş.

Orta Ölçekli İşletme Kategorisi

· CARREFOURSA CARREFOUR Sabancı Ticaret Merkezi A.Ş.
· Doğa Park İnş. Turizm Tekstil San. ve Tic. LTD. ŞTİ.
· Viking Temizlik ve Kozmetik Paz. San. Tic. A.Ş.

3. Geleneksel Yeşil Nokta Basın Ödülleri' alan basın yayın kuruluşları

•          İnternet Haber Sitesi: Cumhuriyet.com.tr
•          Radyo: Radyo Viva
•          Sektörel Dergi: Recycling Industry
•          Haber Ajansı: DHA
•          Gazete: Radikal
•          TV: TRT Haber

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/cevko-yesil-nokta-odulleri-sahiplerini-buldu_121714.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!