Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

AVM'deki Mağazalara Pazar Günü Şoku

AVM’lerin Pazar günü kapatılmasını isteyen lobi karşısında hükümet orta yol buldu. Sanayi Bakanı Ergün, “AVM’lerdeki mağazalar Pazar saat 18.00’de kapanacak. Restoran, cafe ve sinema gibi yerlerde bir kısıtlama olmayacak” dedi.

Gazete Vatan
AVM'deki Mağazalara Pazar Günü Şoku

Alısveriş merkezlerinin pazar günleri açık kalıp kalmayacağı haftalardır hatta yıllardır tartışılıyor. Bu konuda “AVM’ler sokaktaki esnafı öldürüyor” görüşü ile “AVM’leri pazar günü kapatmak tamamen kapatmak demektir. En çok ciro pazar günleri yapılır” karşı görüşü arasında sıkışıp kalan hükümet ara formülü bulmuş görünüyor.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, pazar günleri alışveriş merkezlerinin açık olacağını ancak saatlerine ilişkin belirli düzenlemeler yapılabileceğini açıkladı. Ergün sadece market ve mağaza kısımlarının pazar günleri saat 18.00’de kapanması yönünde bir çalışma yaptıklarını söyledi. Bakan Ergün, alışveriş merkezleri içerisindeki eğlence yerleri ve restoranlarda herhangi bir kısıtlamaya gitmeyeceklerini açıkladı.

Ergün, Alışveriş Merkezleri Büyük Hipermarketler ve Zincir Mağazalar Kanun Tasarısı’yla ilgili şu bilgileri verdi:

Neresi şehirdışı?

“Tasarımızda pazar günü alışveriş merkezleri kapalı olacak diye bir madde yok. Böyle isteyenler var ancak biz kabul etmiyoruz. Sadece pazar günü çalışma saatleriyle ilgili bir çalışmamız var o da market bölümlerine ilişkin çalışma saatlerinin kısılmasına ilişkin veya mağazalarla ilgili olacak. Eğlence yerleri veya restoranlarla ilgili bir süre kısıtlaması söz konusu değil. Ayrıca pazar günü alışveriş merkezi çalışanları açısından ayda hiç olmazsa bir pazar gününün alışveriş merkezi çalışanlarına izin olarak verilmesi söz konusu. Onların hiç izin yapma şansı yok. Onların da aileleriyle geçirmesi gereken zaman dilimi olması gerekir. Bunlarla ilgili çalışmalarımız var. Alışveriş merkezlerinin pazar günü kapatılmasına ilişkin bir çalışmamız söz konusu değil. Pazar günleri market ve mağazalarının çalışma saatleri saat 9.00 akşam 18.00 gibi olabilir diye düşünüyoruz.”

Ergün, alışveriş merkezlerinin şehirdışına çıkarılmasınının mümkün olmadığını belirterek “İstanbul’un neresi şehirdışı. Bu gerçekçi talep değil. Ancak AVM’lere izin sistemi getiriyoruz” dedi.

Bakan Ergün şu noktaların altını çizdi:

“AVM’lerin şehirdışına taşınması mevcutlar için gerçekçi bir talep değil. Bir müşteri potansiyeli de var. Biz zaten mevcutlar için bir düzenleme yapmıyoruz. Bu alana bir düzenleme getirmek istiyoruz. Eğer kentin imarına, şehirleşmesine ve ulaşımına zarar veren bir uygulama varsa bunları giderici bir düzenleme getiriliyor. Yine burada kentin şu kadar dışında olsun diye bir kural getirilemiyor. Mesele İstanbul’da şehrin dışı neresi. Batı'da Tekirdağ, Doğu’da Kocaeli ile birleşmişsiniz. İstanbul için şehirdışı tabirini bu tasarı için kullanmak mümkün değil. Önemli olan şehrin imarına zarar vermemek.”

Bakkalların çağa ayak uydurması için strateji belgesi açıklayacağız

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, geçen hafta sonu İstanbul İkitelli’de 212 AVM’nin resmi açılış töreninde bakkallığın artık günümüzde devrinin tamamlandığını belirtmişti. Bakan Nihat Ergün, sokaktaki esnafın karşı çıktığı AVM’lerin tahribatına uğrayacak esnafla ilgili de bir çalışma yaptıklarını söyledi. Ergün, “Bir değişim varsa o değişim yaşanır. Ancak bu değişim sağlıklı yaşanmalı. Bakkalların niteliklerini artırmak için çalışmalarımız var. Esnaf strateji belgesi açıklayacağız. Burada birleşmeler, pazarlama stratejilerinin geliştirilmesi, büyük mağazalar ile bakkallar arasında ilişkinin kurulması düzenlenecek. Bakkalların da ihtiyacı karşılayacak şekilde varlıklarını sürdürmeleri gerekir. Ama bu hangi sayıda olacak, hangi mahiyette sürdürülecek? Belki bir kısmı birleşecekler, belki bir kısmı ürünlerini değiştirecekler belki bir kısmı pazarlama tekniklerini değiştirecekler” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/avmdeki-magazalara-pazar-gunu-soku_76316.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!