Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

AVM'lerin Üçte Biri İndirim Yapmadı

Kur artışı sürecinde kiralarda ciddi indirim yapan BMD AVM'lerin olduğunu açıklayan BMD Başkanı Öncel, buna karşın özellikle yabancı yatırımcıların başında bulunduğu AVM'lerin indirime yanaşmadığını ifade etti. Öncel bu rakamın genele vurulduğunda üçte bir olduğunu söyledi.

yapi.com.tr/AA
AVM'lerin Üçte Biri İndirim Yapmadı

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, AVM'lerin üçte birinin kiraya yönelik hiçbir indirim yapmadığını söyledi.

Öncel yaptığı açıklamada, AVM kiralarına yönelik tartışmalarda, AVM sahiplerinin "Perakendecilerin çok optimum yönetim sergileyemediğine" yönelik eleştirileri ile ilgili, "Vermesinler. Zorla silah dayanarak mağaza alınmıyor." ifadelerini kullandı.

Bazı alışveriş merkezlerinin çok ciddi indirim yaptığını, bazılarının ise hiçbir indirim yapmadığını aktaran Öncel, kiralarda yüzde 40'a varan indirim yapan AVM'ler olduğunu ama özellikle yabancı yatırımcıların başında olduğu hiçbir indirim yapmayan AVM'ler bulunduğunu anımsattı.

"Bu en başta indirim yapan AVM'ye haksızlıktır." diyen Öncel, sözlerine şöyle devam etti:

"Örnek veriyorum; bir abimiz yatırım yapıyor. Orada bizim sıkıntılarımızı görüyor. 'Evet benim buradaki perakendeye destek olmam lazım' diyor ve destek oluyor. Nasıl destek oluyor? İndirim yapıyor, kuru sabitliyor ama hemen onun yanındaki başka bir yatırımcı grubu hiç indirim yapmıyor. 'İmzalamasaydın' diyor. Tamam da imzaladığım günkü koşullarla bugünkü koşullar aynı değil. Aynı olmadığı gibi bu koşulları da ben oluşturmadım."

TL, euro veya dolar ödemeleri kişisel anlaşmalarla yapılıyor

Sinan Öncel, dekor yatırımı yapan perakendecilerin bulundukları AVM'den çıkmalarının çok kolay olmadığını bildirdi.

Öncel, "Bir perakendeci dekor yatırımı yapmadıysa bulunduğu yerden çıkması çok daha kolay oluyor. Eğer bir AVM onun gitmesini istemiyorsa hemen indirimini yapıyor. Ama çok büyük dekor yatırımı yapmış bir perakendeci istediği kadar 'Ben buradan çıkarım' desin, inandırıcılığı olmuyor." diyerek toplam AVM'lerin üçte birinin kiraya yönelik hiçbir indirim yapmadığını vurguladı.

Öncel, indirim yapan AVM'lerin üçte ikisinin farklı uygulamalara gittiğine işaret ederek şunları anlattı:

"Bir AVM bir kiracısına yüzde 50 indirim yapıyor, bir kiracısına yüzde 30 indirim yapıyor, bir kiracısı için de kuru sabitliyor. Her AVM için farklı uygulamalar var ama 'Standart bütün kiracılarıma yüzde 25 indirim yapıyorum' diyen de var. Kimi metrekaresine TL ödüyor, kimi dolar ödüyor, kimi de euro ödüyor. O tamamen kişisel anlaşmalar çerçevesinde, ticari serbesti içerisindeki anlaşmalar…"

'(İstiklal Caddesi) Buradaki sorunun düzelmesini bekliyoruz'

BMD Başkanı Öncel, BMD üyelerinin yurt dışında açmayı planladıkları 500 mağaza ile ilgili, bu anlamda en çok yoğunlaştıkları pazarların Rusya, Orta Avrupa ve Kuzey Afrika olduğunu söyledi.

BMD üyelerinin Katar'da 12 mağazası olduğu bilgisini veren Öncel, bu mağazaların son 2 yıl gibi kısa bir sürede açıldığını dile getirdi.

Bağdat ve İstiklal Caddesinde son dönemde kapanan mağazalara yönelik değerlendirmelerde de bulunan Öncel, İstiklal Caddesinde güvenlik problemlerinin bir nebze olsun çözüldüğünü ama yerli müşterilerin kaçtığını kaydetti.

Öncel, İstiklal Caddesinin son zamanlarda alışkın olmadıkları bir görüntüde olduğunu ama buradaki sorunun düzelmesini beklediklerini ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/avmlerin-ucte-biri-indirim-yapmadi_158683.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!