Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Avrupa İnşaat Sektörü Düşüşe Geçti

Avrupa'da inşaat sektörü ivme kaybediyor. Yükselişin bu yıl % 2,7 oranında artacağı tahmin ediliyor.

yapi.com.tr
Avrupa İnşaat Sektörü Düşüşe Geçti

Avrupa'da inşaat sektörü nispeten ivme kaybediyor. Yükselişin bu yıl % 2,7 oranında artacağı tahmin ediliyor. Euroconstruct (Avrupa'nın önde gelen inşaat pazarı tahmin ağı) geçen yılın artışını % 3,9 olarak hesaplamıştı.Büyüme hızının orta vadede yavaşlamaya devam ederek on yılın sonunda sadece % 1,4 oranına ulaşacağı bekleniyor.

Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (Ifo/Almanya’nın Münih şehrinde faaliyet göstermekte) uzmanı Ludwig Dorffmeister "Bunun nedenleri arasında inşaat sektörünün kapasitesinin dolması, konut olarak kullanılan gayrimenkullerin yüksek fiyatları ve aynı zamanda Brexit gibi ortaya çıkan ekonomiye yönelik politik riskler yer alıyor" dedi ve sözlerine  "Ayrıca, son dört yılda, yıllık inşaat çalışmaları onda bir oranında artış gösterdi ve böylece mali krizden bu yana birikmiş olan talebin bir kısmını azalttı" açıklamasında bulundu.

Bina inşaatları ivme kaybederken inşaat mühendisliğinde rekor artış

Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (Ifo)  “bina inşaatları 2018'den 2020'ye kadar ivme kaybedecek olsa da, inşaat mühendisliğinin bu yıl ve gelecek yıllarda kayda değer bir artış kaydetmesi olası” diyor.   Euroconstruct (Avrupa'nın önde gelen inşaat pazarı tahmin ağı) her yıl yaklaşık % 4,5'lik bir artışla bu alanda rekor yükseliş bekliyor.   Dorffmeister yaptığı açıklamada durumu “Yol ve raylara ve aynı zamanda enerji altyapısına büyük yatırımlar akmakta.  Kamu finansmanının artmasına ek olarak, artan yatırım gereksinimleri ve Avrupa’nın yapısal yardımı da bu durumda önemli bir rol oynamakta” şeklinde açıkladı.

İnşaat faaliyetlerinde düşüş beklenen bazı ülkeler

Ahşap Global'de yer alan habere göre,  2019’da inşaat faaliyetlerinin üç Üye Devlette (Almanya, Finlandiya, İsveç) ve sonrasında ise 2020'de beş Üye Devlette (Finlandiya, İsveç, Slovakya, Macaristan, Almanya) düşmesi bekleniyor .

Euroconstruct'a göre, Almanya, İtalya, İsviçre, Avusturya ve Fransa'daki inşaat sektörü, 2020'ye kadar çok yavaş tempoda gelişecek ve içlerinde sadece Almanya’da düşüş yaşanacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/avrupa-insaat-sektoru-dususe-gecti_167733.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!