Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Avrupa Hala Sel Mağduru

Avrupa'da Rakım Değişti

Orta ve Doğu Avrupa, yüz yıldır görülmemiş yağış nedeniyle 'boğuldu'. Prag'ın tarihi kesimi suya gömüldü. Avusturya'da yollar, geçitler kapandı, se

Radikalb>Orta ve Doğu Avrupa, yüz yıldır görülmemiş yağış nedeniyle 'boğuldu'. Prag'ın tarihi kesimi suya gömüldü. Avusturya'da yollar, geçitler kapandı, sel Almanya'yı da vurdu
Avrupa'yı vuran yağışlarda bir haftada 58'i Rusya'da olmak üzere en az 71 kişi hayatını yitirdi. Öldüren hava, hâlâ hızını kesmedi.


*Çek Cumhuriyeti'nin başkenti su altında: Vlava Nehri barajının kapaklarını açan Prag Belediyesi, 50 bin kişiyi tahliyeye çalıştıysa da binlerce Praglı evinde, işyerinde kaldı.

*Ortaçağ suya gömüldü: Prag'ın ortaçağı yaşatan tarihi 'Mala Strana' bölgesi, kum torbası setine rağmen dün öğlen tamamen suya gömülmüştü. Selde zarar görenlerden biri de altı yüzyıllık zarif Charles Köprüsü.

*'Gerekirse zorlayın': Başbakan Vladimir Spidla, kurtarma ekiplerinden kalanları gitmeleri konusunda 'makul ölçülerde' zorlamalarını istedi. Elektrik ve su verilemeyen kentin hayvanat bahçesi de boşaltıldı.

*Bira cenneti terk edildi: Ünlü Budweiser birasının üretildiği Ceske Budejovice kentinde binlerce kişi kaçmak zorunda kaldı.

Viyana tehdit altında


*Ulaşım hasarı ağır: Çek Cumhuriyeti'nin komşusu Avusturya da selden nasibini aldı, dün sellerde dört kişi öldü. Özellikle
Oberösttereich, Niederösttereich ve Salzburg eyaletlerinde tünelleri, yeraltı geçitlerini su bastı, raylar tahrip oldu. Ulaşım sistemindeki hasarın ancak bir yılda giderilebileceği belirtiliyor. Başkent Viyana da tehdit altında.

*Otoyolda can pazarı: Öberöstterreich eyaletinde otoyolda seyreden 48 otomobil sele kapıldı. Otomobillerinin üstüne çıkan sürücüleri itfaiye lastik botlarla kurtardı.

*Tuna Nehri'nde ulaşım yok: Tuna Nehri'ndeki su düzeyinin 10 metre yükselebileceği uyarısı üzerine tekne ulaşımı durdu.
* İşsizlere iş çıktı! Felaketin en parlak fikri aşırı sağ Özgürlükçüler Partisi'nin (FPÖ) eski lideri ve Kaerten Eyalet Valisi Jörg Haider'den geldi: "İşsizlik parası alanları felaket bölgelerinde istihdam edelim."
* Turistler hâlâ mahsur: Rusya'nın Karadeniz'deki turistik köyü Şiroyaka Balk'ta da kısılan 4 bin turiste hâlâ ulaşılamadı. *l Almanya'da tren kaydı: Hamburg kenti yakınlarında bir tren, çamur nedeniyle kayarak raydan çıktı. Aracının hâkimiyetini yitiren bir polis öldü.

http://www.yapi.com.tr/haberler/avrupada-rakim-degisti_1375.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!