Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Avrupa’nın En Büyük Jeotermal Sistemlerinden Biri Meydan'da

Yatırımcı firma METRO PROPERTIES’in jeotermal enerji ile kurulan ilk projesi olma özelliğini taşıyan Meydan Alışveriş Merkezi, geleceğin enerji kaynakları arasında doğal bir kaynak olan jeotermal enerji sistemiyle ısıtılıp soğutuluyor. Yapılan hesaplamalar, toprakta depolanmış olan enerjinin dünyayı yaklaşık 100 bin yıl enerjiyle beslemek için

yapi.com.tr
Avrupa’nın En Büyük Jeotermal Sistemlerinden Biri Meydan'da

Yatırımcı firma METRO PROPERTIES’in jeotermal enerji ile kurulan ilk projesi olma özelliğini taşıyan Meydan Alışveriş Merkezi, geleceğin enerji kaynakları arasında doğal bir kaynak olan jeotermal enerji sistemiyle ısıtılıp soğutuluyor. Yapılan hesaplamalar, toprakta depolanmış olan enerjinin dünyayı yaklaşık 100 bin yıl enerjiyle beslemek için yeterli olduğunu gösteriyor.

Meydan Alışveriş Merkezi’nde jeotermal sistem, yılda 454 bin kilowatt saat primer enerji tasarruf ediyor. Bu enerji, daha emniyetli, istenildiğinde kullanıma hazır ve çevre için zararlı herhangi bir atık ya da gaz üretmiyor. Fosil yakıtın kullanılmadığı sistemde, her yıl 350 tondan daha fazla karbondioksitin havaya salınması önleniyor. Kurulu gücü yaklaşık bin 050 kW olan Türkiye’nin ilk ve en büyük toprak kaynaklı ısıtma ve soğutma sisteminde, yazın binayı soğutmak için de ısı toprağa aktarılıyor. Toprakta yazın biriktirilen ısı, kışın çekilerek bina ısıtılıyor. Bu döngü kış ve yaz her yıl devam ediyor.

Toprak kaynaklı sistem, uzun vadeli bir enerji deposu gibi işliyor. Sistem, ısı pompalarından, yaklaşık 18 kilometrelik yeraltı boru ağından ve 150 metre derinliğe kadar inebilen 208 adet sondajdan oluşuyor. Isı pompaları, yazın binadaki ısıyı alıp suya, su aracılığıyla da toprağa aktarıyor. Yani binadaki ısıyı alarak 25 santigrat derecelere çıkan su, toprak aracılığıyla 20 santigrat derecelere indirilerek tekrar binaya gönderiliyor. Kışın da topraktan 20 santigrat derece gönderilen su, binayı ısıtarak 15 santigrat dereceye düştükten sonra tekrar toprağa gönderiliyor. 

Meydan Alışveriş Merkezi’nin aldığı ödüller:

1. 2008 Avrupa Birliği Çevre Ödülleri Türkiye Programı Süreç kategorisi birinciliği,
2. 2008 ULI Avrupa Mükemmellik Ödülü,
3. 2008 En İyi Gayrimenkul Ödülü,
4. ArkiPARC Gayrimenkul Ödülleri Alışveriş Merkezi kategorisi birinciliği,
5. Foreign Office Architects Meydan projesiyle 2008 Yılın Mimarı Ödülü,
6. Perakende Oscarları olarak bilinen ICSC Alışveriş Merkezleri Ödülleri 2009 Çevreye Saygı Ödülü,
7. Uluslarası Alışveriş Merkezleri Derneği ICSC tarafından verilen  bu yılın “En İyilerin En İyisi-Best-of-the-Best- Ödülü,
8. Meydan Alışveriş Merkezi son alarak 2010 yılının Eylül ayında 'Avrupa ve Afrika Emlak Ödülleri 2010' töreninde 'Türkiye’deki En İyi Perakende Yatırımı' ödülü.

http://www.yapi.com.tr/haberler/avrupanin-en-buyuk-jeotermal-sistemlerinden-biri-meydanda_100352.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!