Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Jeotermalle, Gaz İthalatı Engellenecek!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Türkiye'nin kurduğu jeotermal santrallarla beraber önümüzdeki yıl 1 milyar dolarlık doğalgaz ithalatını engellemiş olacağını açıkladı.

yapi.com.tr
Jeotermalle, Gaz İthalatı Engellenecek!

Dünya Gazetesi'nin haberine göre; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, devreye alınacak jeotermal santrallerle Türkiye'nin gelecek yıl 1 milyar dolarlık doğalgaz ithalatını engellemiş olacağını belirterek, 600 megavatlık 2023 hedefinin de bin megavata revize edilmesinin söz konusu olduğunu söyledi. 

Aydın'ın Germencik ilçesinde Maren Enerji tarafından kurulan İrem-Sinem-Deniz Jeotermal Enerji Santralleri'nin açılışı törenle yapıldı. Santrallerin açılışını yapan Bakan Yıldız, yaptığı konuşmada Türkiye'nin enerji kaynaklarının savaş gerekçesi olarak kullanıldığı bir coğrafyada bulunduğunu, bu yönden ülkedeki istikrarın korunmasının bölge açısından öneminin bulunduğunu, iktidarın yanı sıra muhalefet, sivil toplum örgütleri ve iş dünyasının bu istikrara sahip çıkması gerektiğini söyledi. 

Yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarını son 12 yılda yaygınlaştırdıklarını, mayıs ayı sonu itibarıyla jeotermal kurulu gücün 318 megavata çıktığını, bunda Avrupa'nın en büyük potansiyeline sahip Aydın'ın yanı sıra Denizli, Balıkesir, Kütahya ve Afyonkarahisar gibi kentlerde kurulan tesislerin katkılarının bulunduğunu kaydetti. Halen ihtiyaç duyulan 120 milyon ton petrole eşdeğer enerjinin 2 milyon tonunun jeotermalden karşılandığını anlatan Yıldız, MTA Genel Müdürlüğü'nün 91 jeotermal sahayı 550 milyon dolar karşılığı yatırımcılara verdiğini, bugün bunlardan birisinin açılışını yaptıklarını anlattı. 

16 jeotermal sahada 430 megavatlık santral

Bakan Yıldız, 16 jeotermal sahada 430 megavatlık santral yapılması için ihalelerin tamamlandığını, bu kapsamda 5 bin dönüm alanda da jeotermal sera ve 40 bin yatak kapasiteli 35 termal sağlık kapasitesini işletebilecek buhara sahip olunacağını söyledi. 

Jeotermal sahaların yerel yönetimlere de önemli katkı sağladığına işaret eden Yıldız, Aydın'a bu yolla sağlanan ek katkının 216 milyon liradan 300 milyon liraya kadar çıkacağını belirtti. 

Jeotermal santraller için ithal edilen tribün ve santrallerin de Türkiye'de üretilmesi için TÜBİTAK ve sanayi kuruluşlarına görev düştüğünü ifade eden Yıldız, "Çevreci bir Enerji Bakanlığı yapmaya çalışıyoruz. Biz çevreye rağmen değil çevreyle beraber iş yapabilecek durumdayız. İnşallah temiz, çevreci, yerli ve ithalatı engelleyen bir yapıyı kurmuş olacağız" diye konuştu. 

Aydın'da bugün 102 megavat gücünde 5 sahanın açılışını yapacaklarını kaydeden Yıldız, buradaki kapasitenin 208 megavata ulaşacağını ve Türkiye'deki kurulu gücün üçte ikisinin Aydın'da gerçekleşmiş olacağını bildirdi. 

Bakan Yıldız, şöyle devam etti: "Doğalgaz yerine jeotermali kurmakla ithalattan kazancımız olacak. Türkiye kurduğu jeotermal santrallerle beraber önümüzdeki yıl 1 milyar dolarlık doğalgaz ithalatını engellemiş olacak. Rüzgar santralleri sayesinde 2013 yılında 600 milyon dolar daha az doğalgaz ithal ettik.  Jeotermalle ilgili ihalelerimiz devam edecek. Yerli kaynaklarımızın toplam enerji üretimi içindeki payını artırmaya devam edeceğiz. Türkiye'nin 600 megavatlık 2023 yılı jeotermal hedefini belki de revize etmek ve bin megavata çıkartmak durumunda kalabileceğiz. Bunu sevinerek söylüyorum. Şimdiden hedeflerimizin yarısına 2014 yılında ulaşmış bulunuyoruz. Gelecek yıl da yeni atılımlarımız olacak. Bu hedefi inşallah revize edeceğiz."  

"200 megavata ulaşacağız" 

Aydın Valisi Erol Ayyıldız, Aydın'ın jeotermal kaynakları bakımından dünyada 7. olduğunu, ülke kapasitesinin yüzde 80'inin Aydın'da bulunduğunu, halen ildeki 145 sahada arama, 48 sahada işletme faaliyetinin sürdüğünü bildirdi. 

Kipaş Holding ve Maren Enerji Başkanı Hanifi Öksüz, 2 milyar liralık ciroları içinde en fazla enerji yatırımlarına heyecan duyduklarını, bugün açılışı yapılacak 68 megavatlık santralin ardından 48 megavatlık bir santralin de yakında üretime geçeceğini, böylelikle ülkenin en fazla jeotermal enerji üreten grubu olacaklarını söyledi. Jeotermal enerjide 200 megavatı aşmayı öngördüklerini anlatan Öksüz, Aydın'da da farklı sektörlerde yatırım yapmayı düşündüklerini söyledi. 

http://www.yapi.com.tr/haberler/jeotermalle-gaz-ithalati-engellenecek-_121640.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!