Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ayasofya'ya Jeoradarlı Müdahale!

Ayasofya Müzesi'nde iç yapının tüm yüzeyi taranarak hasarlı yerler tespit ediliyor. Ardından titiz bir onarım başlayacak.

yapi.com.tr
Ayasofya'ya Jeoradarlı Müdahale!

Ayasofya Müzesi'nde devam eden restorasyon kapsamında iç mekanın kuzey kısmına iskele kuruldu. İskele, daha sonra doğu, güney ve batı cephelerde kurulacak ve jeo radarlarla tarihi yapının baştan aşağı röntgeni çekilecek. 1. Mahmud Kütüphanesi üstündeki Hünkar Mahfili kısmında kurtlanan ahşaplar ise gaz verilecek temizlenecek. Ayasofya Müzesi Müdür Vekili Hayrullah Cengiz, 6 şantiyede çalışmaların sürdüğünü belirterek, bunları 1. Mahmud şadırvanı, 1. Mahmud Kütüphanesi, iç mekanlar, batı cephesi, turnikeler bölümü olarak sıraladı. Proje çalışmasıyla onarım çalışmasının birlikte yürütüldüğünü belirten Cengiz, şunları söyledi:

Son karar koruma kurulunun

"İskele, ilk önce kuzey tarafına kuruldu, bütün yapıyı dolaşacak. Jeoradarlarla bu röntgenini çekiyoruz. Zeminde, fil ayaklarında, çeşitli yerlerde çatlaklar var. Öncelikle yüzeydeki mermerin durumunu tespit ediyoruz. Yerden kubbeye kadar çıkacağız." Ana kubbenin altındaki, yüzü kapalı ikinci serafim meleği üzerinde de çalışılacağını belirten Cengiz, "Altında ne olduğuna bakılır. Koruma kurulu hangi kararı verirse onu uygulamaya çalışacağız" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ayasofyaya-jeoradarli-mudahale_106826.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!