Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Times, Ayasofya'yı Yazdı: Baskılar Artıyor

Times gazetesi, Ayasofya’nın “ibadete açılması” çağrılarına dikkat çekerken geçen sene 3 milyon 3 yüz bin turistin ziyaret ettiği Ayasofya'nın “Türkiye'nin laik sistemi adına güçlü bir reklam vazifesi gördüğü” değerlendirmesini yapıyor.

yapi.com.tr
Times, Ayasofya'yı Yazdı: Baskılar Artıyor

Türkiye'de Ayasofya Müzesi'nin yeniden camiye dönüştürülmesi yönünde “siyasi baskıların arttığı” yorumları yapılıyor. The Times gazetesi, bu yöndeki “baskılar”a dikkat çektiği haberinde Ayasofya'nın “Türkiye'nin laik sistemi adına güçlü bir reklam vazifesi gördüğü” düşüncesini dile getiriyor. İngiliz Times gazetesi, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın Ayasofya'nın yeniden “ibadete açılmasına” yeşil ışık yakan sözlerinin yanısıra Milliyetçi Hareket Partisi sıralarından da benzer yönde bir talebin yükseldiğini yazıyor.

Ayasoyfa'nın camiye dönüştürülmesi kampanyasına eleştirel gözle bakan çevrelerin ise, bu talepleri, Türkiye'nin laik anayasasına yönelik “saldırıların” bir parçası olarak değerlendirdiklerini kaydeden gazete, İstanbul'un “en popüler turist mekanı” olarak nitelediği Ayasofya'nın müze statüsünün değiştirilmesi talebi hükümetin “İslamcı bir gündemi hayata geçirdiği eleştirilerini bir kez daha alevlendirdiğini” düşünüyor.

BBCTürkçe tarafından yansıtılan haberde MHP'nin yaklaşan seçimler öncesinde AKP hükümetinin muhafazakar oylarına rakip olduğu ve Ayasofya'nın camileştirilmesi yönünde bir yasa tasarısını Meclis'e getirmeyi planladığı belirtiliyor. Times, geçen sene 3 milyon 3 yüz bin turistin ziyaret ettiği Ayasofya'nın “Türkiye'nin laik sistemi adına güçlü bir reklam vazifesi gördüğü” değerlendirmesini de yapıyor.

ETİKETLER: Ayasofya
http://www.yapi.com.tr/haberler/times-ayasofyayi-yazdi-baskilar-artiyor_114024.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!