Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Küçükçekmece Sivil Toplum...

Ayazma'da Belediye Önce Evleri, Şimdi de Barakaları Yıktı, Halk Sokakta

İstanbul’un Ayazma mahallesindeki Kentsel Dönüşüm Projesi nedeniyle evleri yıkıldığı için çadır ve barakalarda yaşamaya başlayan 18 ailenin bu kez de barakaları ve çadırları yıkıldı. Küçükçekmece Belediyesi yıkım ekiplerince yaşadıkları yerler yıkılan çoğunluğunu çocukların oluşturduğu insanlar iki gecedir sokakta.

bianet.orgİstanbul’un Ayazma mahallesindeki Kentsel Dönüşüm Projesi nedeniyle evleri yıkıldığı için çadır ve barakalarda yaşamaya başlayan 18 ailenin bu kez de barakaları ve çadırları yıkıldı. Küçükçekmece Belediyesi yıkım ekiplerince yaşadıkları yerler yıkılan çoğunluğunu çocukların oluşturduğu insanlar iki gecedir sokakta. Belediye Başkanı Adalet ve Kalkınma Partili (AKP) Aziz Yeniay’la görüşmeye giden, ancak Yeniay’ın söz vermesine rağmen kendileriyle görüşmediğini söyleyen Kazım Aydın sivil toplum örgütlerinin kendilerine destek olmasını istiyor.

Ayazma'da Kentsel Dönüşüm Projesi adı altında üç yıl önce yıkımlar gerçekleştirilmişti. Halkın bir kısmı Toplu Konut İdares (TOKİ) konutlarına yerleşirken, TOKİ'nin kirasını karşılamayacak olanlar, mahallede barakalar kurmuştu. Küçükçekmece Belediyesi'nin bir sene önce bu barakaları yıkmasının ardından, kalacak yeri olmayan Ayazmalılar, barakalarını yeniden kurmuştu. Belediye, barakaları bir daha yıktı.

Sabah saatlerinden itibaren Ayazma'ya giden Belediye'ye bağlı yıkım ekipleri polisle, mahalleyi abluka altına aldı. Kendilerine direnen halkı zorla bölgeden uzaklaştıran ardından yıkım ekipleri 18 ailenin yaşadığı barakaları yıktı. Ekipler, yeniden baraka kurulmasını engellemek amacıyla yıkıntıları da kaldırdı.

Belediye Başkanı Yeniay’dan problemi konuşmak için randevu aldıklarını anlatan Aydın bianet’e şöyle konuştu:

“Bugün Başkanla konuşma için Belediyeye gittik ancak Yeniay bizimle görüşeceğine söz vermesine rağmen bunu yapmadı. Biz de derdimizi Başkanın özel kalem müdürüne anlattık.”

Kalem müdüründen kendilerine bir yer ayarlamasını istediklerini belirten Aydın “Bize hayır dediler. Bunun üzerine birkaç günlüğüne kadınları ve çocukları birkaç gün belediyenin tesislerinde misafir etmelerini rica ettik ama bu talebimize de olumsuz yanıt verdiler” dedi. Özel Kalem Müdürünün kendilerine TOKİ’den ev vermeyi vaat ettiğini söyleyen Aydın, “Belediye Başkanı bize daha önce de söz vermişti. Ancak başımıza gelenler ortada. Kalem müdürüne mi güvenelim. Yazılı bir belge vermeden kendilerine inanmayacağız” diye konuşuyor.

Sivil toplum örgütlerinin kendilerine destek olmasını ve mağduriyetlerinin giderilmesi için belediyeyle diyalog kurmalarını isteyen Aydın, herkesin desteğini beklediklerini ifade ediyor. Yıkımlara Karşı Halk Koordinasyonu avukatlarından Oya Aslan bianet’e belediyenin halka “gidin ev bulun, parasını biz ödeyeceğiz” dediğini aktardı. Aslan, Koordinasyon olarak Ayazma halkının yanında olduklarını söylüyor.

“Bizlerin barınma hakkından anladığımız; herkesin istediği yerde, kültürlerini yaşatarak ve sağlıklı bir şekilde yaşamalarıdır. Ve bizler Yıkıma Karşı Halk Komisyonu olarak bütün bir halk barınma hakkını kazanana kadar mücadele edecek, bu hakkın takipçisi olacağız.”

Başıbüyük Mahallesi Güzelleştirme Derneği Başkanı Adem Kaya da mahalleye giderek evleri yıkılanlara destek oldu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ayazmada-belediye-once-evleri-simdi-de-barakalari-yikti-halk-sokakta_64665.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!