Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Ayder Daha Fazla Beton İstemiyor

Bilirkişi, Erdoğan’ın “Kirlettik, rezil ettik” dediği, dünyaca ünlü Ayder Yaylası’nın düşürülen koruma statüsüne vize vermedi. Raporda, değişikliğin bölgede yapılaşmayı artıracağına vurgu yapıldı.

yapi.com.tr
Ayder Daha Fazla Beton İstemiyor (Fotoğraf: AA)

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Kirlettik, rezil ettik” çıkışıyla gündeme gelen Ayder Yaylası, betona gömülmeye devam ediyor. Rize Çamlıhemşin’de bulunan yaylada, kaçak yapılaşmanın önüne geçilmesi vaadiyle 2019’da TOKİ eliyle başlatılan kentsel dönüşüm sürüyor. Bin 600 araçlık otopark inşaatının bu yıl tamamlanması planlanırken Ayder Yaylası'nın değiştirilen koruma statüsüne ilişkin davada önemli bir gelişme yaşandı.

BirGün’den Uğur Şahin’in haberine göre; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, “Ayder Yaylası Doğal Sit” alanının koruma statüsünde 4 Kasım 2022’de bir değişikliğe gitti. Karadeniz’in dünyaca ünlü yaylasının statüsü, “Doğal Sit-Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı” olarak tescil edildi. Böylece bölge “turizm ve yerleşimlere izin veren alanlar” sınıfına dahil edildi. Bakanlığın tescile ilişkin “olur”u ise yargıya taşındı. Rize İdare Mahkemesi’nde görülen dosya kapsamında mahkeme, tescil kararının kamu yararı taşıyıp taşımadığı ve mevzuat hükümlerine uygun olup olmadığının araştırılmasını istedi.

Bu kapsamda bir bilirkişi raporu hazırlandı. Dokuz kişiden oluşan bilirkişi heyetinin 25 Aralık 2023 tarihli raporunda, “statü değişikliğinin kamu yararı taşımadığı ve bölgede yapılaşmayı artıracağına vurgu yapıldı.

Madencilik yapılabilir
Bilirkişi raporunu değerlendiren davanın avukatlarından İbrahim Demirci, TOKİ’nin bölgedeki faaliyetlerine dikkat çekti. Mahkemenin bu aşamada yürütmeyi durdurma kararı vermesi gerektiğine vurgu yapan Av. Demirci, “Bu aslında bir TOKİ projesi. TOKİ, Ayder’e girmiş vaziyette. Yapılan ticaret yerleri ve işlemler ortada. Bu sit statü değişikliğiyle birlikte Ayder’in sınırı iki katına çıkarılıyor. Statü değişikliğiyle birlikte orada maden ocakları olmak üzere her şeyi yapabilecekler. Çünkü koruma vasfı yok.” diye konuştu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ayder-daha-fazla-beton-istemiyor_201199.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!