Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

''Ayvansaray Türk Mahallesi'' Yenileme Projesi Başladı

Fatih Belediyesi tarafından Osmanlı Türk mimarisinin en gözde örneklerinin bulunduğu ve ''Türk Mahallesi'' olarak adlandırılan Ayvansaray Toklu Dede semtindeki metruk ahşap evlerin yerine aynı mimaride yeni evler yapılacak.

yapi.com.tr / AA
1 ''Ayvansaray Türk Mahallesi'' Yenileme Projesi Başladı

Foto: Erhan Elaldı (AA)

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Tarihi Yarımada içinde yer alan Fatih'in, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını belirtti.

İlçedeki sivil mimarlık örnekleri ve anıt eserlerin tarih ve kültür mozaiği konumunda olduğunu kaydeden Demir, ilçenin tarihi ve kültürel dokusuyla Türkiye ve tüm dünya için geçmişten günümüze uzanan eşsiz bir mirasa sahip olduğunu vurguladı.

Demir, ancak bu tarihi ve kültürel dokunun, parsel büyüklüklerinin çarpıklığı, çok paydaşlılık, proje oluşturmakta ve fonksiyon vermekte karşılaşılan zorluklar gibi nedenlerle gerçek sahipleri tarafından uzun yıllardır ilgisiz bırakıldığını, bakımsızlık nedeniyle gelişimini ve değişimini tamamlayamadığını aktardı.

Bu bölgelerin, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı gibi İstanbul'un merkezinde çöküntü ve enkaz alanları oluşturduğunu bildiren Demir, şunları söyledi:

''Burası Haliç surları ile kara surlarının tam birleştiği yer: Fatih'in en uç noktası. Tarih boyunca da önemli bir yer olmuş. Blaherne Sarayı burada. Onun bir parçası sayılır, onun tam bahçesi gibi duruyor, yanında yine Ayazma var. Turistlerin önem verdiği, turistlerin hala gelip gittiği bir Ayazma. Bu Ayazma'ya turistler geliyor. Üst tarafında Anemas Zindanları var. Bu güzergah bizim için önemli bir turizm yeri. Bu güzergahın gerçek değerini bulması için mutlaka yenileme çalışması yapılmalı. Bu bölgede bulunan Emir Buhari Tekkesi Mescidi'nin restorasyonunu bitirdik. Klasik Osmanlı Türk mimarisinin en gözde örnekleri burada. Onun için buraya Ayvansaray Türk Mahallesi diyoruz. Her şeye rağmen kendini muhafaza edebilmiş ve bugünlere ulaşmış tarihi eserler.''

''Proje bütçesi yaklaşık 30 milyon lira''

Bu sebeplerle bölgenin Ayvansaray Türk Mahallesi yenileme alanı ilan edildiğini, 2006 yılından bu yana projeyle ilgilendiklerini ifade eden Demir, ''Yenileme alanında toplam 69 parsel bulunuyor. Bu parsellerden 4'ü anıt eser, 15 tanesi ise sivil mimarlık örneği, yani tarihi eser. Bunlar koruma altına alındı. Mahallede 81 aile yaşıyor. Toplam 149 hissedar bulunuyor. Buradaki evlerin yıkımına başladık. Yıkılan evlerin yerine yapacağımız evler tamamen Osmanlı Türk mimarisi örneği olacak. Kendine özgü küçük bir mahalle olacak. 2013 yılının sonunda bu projenin tamamlanmasını amaçlıyoruz. Proje bütçesi yaklaşık 30 milyon lira'' dedi.


Foto: Erhan Elaldı

Demir, bir yandan uygulama projeleri hazırlanırken bir yandan da hak sahipleriyle görüşmelerin devam ettiğini bildirerek, ''Ayrıca alanda toplam 30 hanenin kiracı olduğu tespit edildi. Kiracılarımızın peşinatsız ve 15 yıl vadeli olmak üzere konut edinebilmeleri için TOKİ ile görüşmelerimiz devam ediyor. Konu ile ilgili kiracılara bilgilendirme toplantısı yapıldı. Kiracıların tahliyesi bayramdan sonra başlayacak'' diye konuştu.

''Anıt eserlerin restore edilmesi''

Projeye göre 48 konut, 5 adet ticari dükkan, 1 otel, 2 butik otel, 1 kat otoparkı ve 1 sosyal tesis yapılmasının planlandığını bildiren Demir, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Tarihi eserlerin bizden sonraki kuşaklara aktarılmasında sıkıntılar yaşanabilecek bir bölge. Bu nedenle alanda bulunan anıt eserlerin restore edilmesi ve bu yapıların hayata kazandırılması için çalışmalara başladık. Bu projeyi yaparak, hayal ettiğimiz şehri kurmuş oluyoruz, tarihi eserlerin restorasyonunu yapmış oluyoruz ve bölgeyi tam yaşanabilir sosyal donatıları mükemmel hale getiriyoruz. Mülk sahiplerinin imkanlarıyla yapamayacakları bir avantaj sağlıyoruz. Projenin tamamlanmasıyla birlikte bölgede oturan insanların yaşam standartları yükselecek. Dünya mirası ve yaşayan kültür korunacak. Tarihi dokunun ve şehrin özgün kimliğinin sürdürebilirliği sağlanacak ve fiziksel çöküş durdurulacak.''

http://www.yapi.com.tr/haberler/ayvansaray-turk-mahallesi-yenileme-projesi-basladi_88925.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • 60LI YILLARDA İTÜ MİMARLIK FAKÜLTESİNDE ÖĞRENCİLERE ZEYREK'TE KORUMA AMAÇLI PROJELER YAPTIRAN RAHMETLİ PROF.DR. NEZİH ELDEM, KEMALİ SÖYLEMEZOĞLU VE DİĞER HOCALARIMI ANDIM. HEPİMİZİN RÜYALARININ GERÇEKLEŞTİĞİNİ GÖRMEK KÜLTÜR VE TABİAT VERLIKLARINI KORUMAK İÇİN ÜLKEMİZİN İLK KORUMA AMAÇLI İMAR PLANI (Bodrum) VE (MARDİN) İLE MİMARİ PROJE YAPMIŞ BİR ŞEHİRCİ MİMAR OLARAK BENİ ÇOK MUTLU ETTİ. BAŞARILARINIZIN DEVAMINI VE YAYGINLAŞMASINI DİLERİM. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!