Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Babadere Termik Santral Projesi Durdurulmadı

Bozcaada Forumu, Çanakkale Babadere mevkiinde yapılacak termik santralin durdurulduğunun açıklanmasına rağmen yapımcı firmanın niyetinden vazgeçmediğini ve projenin sürdüğünü iddia etti.

yapi.com.tr
Babadere Termik Santral Projesi Durdurulmadı

Bianet'in haberine göre, Bozcaada Forumu Ayvacık Babadere Termik Santrali’yle ilgili projenin durdurulduğu yönündeki açıklamaları siyasi manevra” olarak niteleyerek yapımcı firma Nurol A.Ş.’nin termik santral niyetinden vazgeçmediğini savundu.

“Nurol A.Ş.'nin projeyi durdurma talebini ve AKP Çanakkale Milletvekili İsmail Kaşdemir'in açıklamalarını, yerel seçimler öncesinde daha fazla tepki çekmemek için yapılan bir siyasi manevra olduğuna inanıyoruz.”

Bozcaada Forumu yaptığı açıklamada, yapımcı firmanın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na yapılan başvurudaki "ön değerlendirme çalışmalarının devam etmesi" vurgusunun projeden vazgeçmediklerinin kanıtı olduğunu anlattı.

“Müracaattaki ifadeler ise konunun gelecek dönemde tekrar gündeme geleceğinin sinyalini vermektedir: ‘Proje ile ilgili olarak ÇED başvurusu dosyası tarafımızca hazırlanmış ve sonra ilgi yazınız ile tarafımıza Halkın Katılım Toplantısı ve Kapsam ve Özel Format Belirleme toplantısı tarihleri tebliğ edilmiştir. Bununla birlikte söz konusu proje ile ilgili ön değerlendirme çalışmalarının devam etmesi sebebi ile projenin ön çalışmaları yatırımcı firma tarafından tamamlana kadar ÇED sürecimizin durdurulması hususunu emir ve görüşlerinize arz ederiz.”

Forum 7 Kasım’da ÇED ve SÇD Dairesi Başkanlığı'nda Nurol A.Ş.'nin katılımıyla yapılacağı duyurulan "Kapsam ve Özel Format Belirleme Toplantısı"nın şüphelerini doğruladığını da belirtti.

Ne olmuştu?

AKP Çanakkale Milletvekili İsmail Kaşdemir 14 Ekim’de Ayvacık Babadere Termik Santrali projesinin Nurol A.Ş.’nin girişimden vazgeçmesi üzerine durdurulduğunu söyledi.

Babadere mevkiinde kömürle çalışacak bir termik santral projesinin duyulması üzerine çevre örgütleri ve aktivistler tepki göstermiş ve herkesi mücadeleye çağırmıştı.

Ziraat Mühendisleri Odası Çanakkale Şube Başkanı Hicri Nalbant sadece kül depolama alanlarından yayılacak ağır metallerin bile bölgeye zarar vereceğini açıklamıştı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 26 Eylül’de yaptığı duyuruda, Babadere mevkiinde toplam gücü 1634 MW olan bir termik santral yapımı için ÇED sürecinin başladığı açıklanmıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/babadere-termik-santral-projesi-durdurulmadi_113562.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!