Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Side'ye Yeni Müze Projesi

Termik Santrale Karşı Direnecekler

İzmir Foça’da “Termik Santral ve Cüruf Alanlarının Çevresel Etkileri ve Yenilenebilir Çözümler” konulu panel düzenlendi. Reha Midilli Kültür Merkezinde gerçekleştirilen, panelde, Aliağa ve Foça arasındaki sanayi kuruluşlarının ve yapımı süren termik santrallerin yarattığı tehlikeler masaya yatırıldı.

yapi.com.tr
Termik Santrale Karşı Direnecekler

Evrensel'in haberine göre, Panelin açılış konuşmasını yapan Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, “Zaten yeterince kirlenmiş olan bölgemizi daha da kirletecek olan termik santrallere karşı el ele verip, hem sokaklarda hem de hukuki alanlarda direnmek zorundayız ve direneceğiz” diye konuştu. 

9 Eylül Üniversitesi Çevre Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Enver Yaser Küçükgül de, Aliağa bölgesinde 1974’lerde başlayan demir çelik üretiminin yarattığı cüruf sorunu ile ilgili “Böylece yüz binlerce ton atık yığıldı bölgeye. Bu atıkların yasal mevzuat gereği bertaraf edilmesi yoluna gidilse sanayici  bir dünya para harcamak zorunda kalacaktı. Onlar da bu sorunu cürufları getirip tarım arazileri üzerine dökerek çözdüler" dedi. Demir çelik tesislerinde 15 milyon ton hurda metalin kullanıldığı bilgisini veren Küçükgül, bunların içindeki tehlikeli maddelerin belirlenmeden bu tesislerde kullanılmasının yaratacağı tehlikelere dikkat çekti. Küçükgül, “Radyasyonlu bir atığın eritilip çatal haline getirildiğini düşünün. Yıllarca bu çatal etrafa radyasyon ışını yaymaya devam edecektir” diye konuştu.

Kirli sanayi işletmelerinin ve termik santrallerinin çevresel ve sağlığa olan etkilerini anlatan Ege Üniversitesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Osman Karababa, günümüzde bütün hastalıkların yüzde 80’inin çevresel etkilere bağlı olduğunu aktardı. Aliağa’da hava, su ve toprağın kirlendiğini ve kirliliğin artarak devam ettiğini belirten Karababa, bu kirliliğin yarattığı sağlık sorunları hakkında bilgiler verdi. 

Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tanay Sıtkı Uyar ise 100’de yüz yenilenebilir enerjinin mümkün olduğunu belirterek, enerjide birinci çözümün enerjinin etkin ve verimli kullanımı olduğunu söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/termik-santrale-karsi-direnecekler_116346.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!