Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Babanızın Çiftliği değil Atatürk Orman Çiftliği

Çevre ve Orman Bakanlığı binasının yakınında bulunan yaklaşık altı hektarlık Atatürk Orman Çiftliği arazisinin Bakanlar Kurulu’nca kentsel dönüşüm alanı ilan edilmesi tepkilere neden oldu. Çevre ve Orman Bakanlığı önünde toplanan bir grup, kararı protesto ederken CHP Ankara İl Başkanı Tarık Şengül de bir açıklama yaptı.

Hürriyet Ankara
Babanızın Çiftliği değil Atatürk Orman Çiftliği

Çevre ve Orman Bakanlığı binasının yakınında bulunan yaklaşık altı hektarlık Atatürk Orman Çiftliği arazisinin Bakanlar Kurulu’nca kentsel dönüşüm alanı ilan edilmesi tepkilere neden oldu. Çevre ve Orman Bakanlığı önünde toplanan bir grup, kararı protesto ederken CHP Ankara İl Başkanı Tarık Şengül de bir açıklama yaptı. Şengül, şunları söyledi:

Belediye baş sorumlu

“AOÇ kuruluşundan günümüze arazi varlığının yüzde 70’ini (tapulu ölçüm ile yüzde 47’sini) kaybetmiş bulunuyor. Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, 1996 yılında AOÇ alanını “I. Derece Doğal ve Tarihi Sit Alanı” olarak ilan etmiştir. AOÇ için Koruma İmar Planı hazırlama görevini yerine getirmeyen Ankara Büyükşehir Belediyesi bu erimenin bugünkü baş sorumlusudur.

AOÇ’yi korumak bir yana, Belediye Başkanı Gökçek bir çok kamu arazisine bakışındakine benzer biçimde, AOÇ arazisini de bir emlak komisyoncusu yaklaşımıyla değerlendirip, rant yaratacak biçimde yapılaşmaya açmak istemektedir. Yakın dönemde Çevre ve Orman Bakanlığı’nın hemen yanındaki 6.4 hektarlık (64 bin metrekare) bu alanda plan değişikliği yapılmak istendi. Büyükşehir Belediyesi söz konusu alana yönelik olarak 1/ 5000 ve yetkisinde olmadığı halde 1/ 1000 ölçekli planları hazırlayarak Yenimahalle Belediyesi’ne gönderdi.

Bakanlar Kuruluyla

Ancak Yenimahalle Belediyesi 1/1000 ölçekli plan yetkisinin kendisinde olduğunu hatırlatarak planları kabul etmedi. Bu noktada Melih Gökçek’in hukuksuz uygulamalarına destek olan hükümet bir kez daha öne çıktı ve söz konusu alanı Bakanlar Kurulu kararıyla geçtiğimiz günlerde Kentsel Dönüşüm Alanı ilan etti. Böylece bu alanı yapılaşmaya açmak için yapılmak istenen plan değişikliğinin önündeki hukuki engeller de kaldırılmış oldu. Şu an Plan değişikliği yapılan alan TOBB Üniversitesi, Çevre ve Orman Bakanlığı binalarının bulunduğu Sakıp Sabancı ve Söğütözü bulvarları kavşağında yer almaktadır.

Orman Genel Müdürlüğü kullanımında olan bu alanlar mevcut durumda resmi kurum ve açık yeşil alanlar olarak belirlenmiş iken, plan değişikliği ile Çevre Bakanlığı alanı ve TOB Üniversitesi alanı genişletilmekte ve lojman adı altında konut alanları eklenmektedir. Bu yeni kullanım değişikliklerinin yanısıra alanda yapı yoğunlukları ve nüfus yoğunluğu artırılmaktadır.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/babanizin-ciftligi-degil-ataturk-orman-ciftligi_86449.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!