Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Bağcılar 6 Ay İçinde Şantiyeye Dönecek"

Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, müteahhitlerle ikinci toplantıyı yaptı. Kentsel dönüşüm alanlarıyla ilgili Bakanlar Kurulu’ndan karar çıktığını ifade eden Çağırıcı, “Bağcılar 6 ay içerisinde şantiyeye dönecek. Birleşerek siteler kurun, ancak sitelerin etrafını Berlin duvarlarıyla çevirmeyin, komşuluk da yaşasın” dedi

yapi.com.tr
"Bağcılar 6 Ay İçinde Şantiyeye Dönecek"

Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, geçtiğimiz günlerde müteahhitlerle bir araya gelerek, otoparksız ve asansörsüz binalara izin vermeyeceklerini açıklamıştı. Söz konusu toplantıda detayların konuşulacağı ikinci bir toplantının da kararı alınmıştı. Bu toplantıda belediye olarak radikal bir karar aldıklarını ifade eden Çağırıcı, 1999 depreminden önce yapılan binaların büyük bir bölümünün riskli olduğunu ifade ederek, meselenin ticari kaygılar bir kenara bırakılarak, bütüncül bir yaklaşımla değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Aldıkları kararın ardından, “Bugüne kadar neredeydin?” diye soranların çıktığını belirten Çağırıcı, “Yarın böyle bir karar alsak yine aynı tepki ile karşılaşacaktık. Yaptığımız hesaba göre Bağcılar'daki otopark sorununu çözebilmek için ilçenin dörtte birine otopark yapmamız gerekiyor, bu da mümkün değil. Onun için otopark sorununu binalarda yapacağımız dönüşümle çözmek zorundayız” dedi.

Belediye olarak belirledikleri kentsel dönüşüm alanlarının dördünün onaylandığını ve Resmi Gazete'de yayınlandığını ifade eden Çağırıcı, “Kentsel dönüşümde 6 ay içerisinde hızlı bir süreç başlayacak. Bağcılar, 6 ay içerisinde şantiyeye dönecek. Bir araya gelin ve siteler oluşturun. Ancak bu sitelerin etrafını da Berlin duvarıyla çevirmeyin. Komşuluk ilişkileri de devam etsin” diye konuştu.Dünyada artık ülkelerin değil, şehirlerin yarıştığına vurgu yapan Çağırıcı sözlerini şöyle sürdürdü: “Her hangi bir cadde ya da meydan ismi söylendiğinde ‘hangi ülke' diye sormuyoruz. Plana göre hareket edelim, en azından 5-10 yıl sonra ulaşacağımız bir doğrumuz olsun. Hatada ulaşacağımız bir doğrumuz olmayacak.”

“Bu projeyi başarabilirsek, hepimiz kazanacağız, başarısızlık olursa o zaman bu başarısızlık benim olacak” diyen Çağırıcı, bir müteahhidin “Ben 3 parseli birleştirdim ancak 500 metrekare etmiyor. 422 metrekarede kalıyor. Otopark da yapabiliyorum. Ne yapabilirim?” şeklindeki sorusuna Çağırıcı, “Ayrık nizamda, otopark ve asansörlü yapabilirsen 500 metrekare şartı aramayacağız. Çünkü ayrık nizamda inşa edilen binalar kentsel dönüşüme uygun olarak inşa edileceğinden, ileride o ada kentsel dönüşüm alanı ilan edilirse sorun oluşturmayacak” cevabını verdi.

Toplantıda söz alan müteahhitler genel olarak konuşulanlarla imar planlarının uyumlu hale getirilmesini isterken, Başkan Çağırıcı, uygulama esnasında bazı aksaklıkların ortaya çıkabileceğini, bu aksaklıkların da istişareler sonucunda düzeltileceğini belirtti.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/bagcilar-6-ay-icinde-santiyeye-donecek_108792.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!