Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bağdat Cadddesi'nde Mağazaların Yüzde 80'i Doldu

Son dönemde kira fiyatlarının ortalama yüzde 35 gerilediği Bağdat Caddesi'nde 1 yılda 42 mağaza daha kiralandı. Toparlanma sinyallerinin geldiği ve doluluk oranının yüzde 80'e ulaştığı caddede 2017 yılında dünyaca ünlü bazı markalar yeni mağazalarını açacak.

yapi.com.tr/AA
Bağdat Cadddesi'nde Mağazaların Yüzde 80'i Doldu

Bağdat Cadddesi'nde mağazaların yüzde 80'i doldu. Bağdat  Caddesi'nde bir yıl önce 110 olan boş mağaza sayısı 12 ayda 42 mağazanın daha  kiralanmasıyla 68'e düştü. Son bir yılda kira fiyatlarının yüzde 35 düştüğü  caddede toplam 332 mağazadan 264'ü doldu.   Caddede bulunan 332 mağazanın halihazırda 264'ü dolu, 68'i ise müşteri  bekliyor. Büyük çoğunluğunu Bağdat Caddesi ve Kadıköy'de faaliyet gösteren  müteahhitlerin oluşturduğu Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER)  tarafından caddedeki ekonomik durum ve gelişmelerle ilgili rapor hazırlandı. Rapora göre, Kızıltoprak'tan Maltepe'ye kadar 5,5 kilometrelik kısmı  kapsayan Bağdat Caddesi, 1973 yılında Boğaziçi Köprüsünün kullanıma açılmasıyla büyük bir değişime uğradı.

Bugün bir yaşam ve alışveriş merkezi haline dönüşen Bağdat Caddesi,  kentsel dönüşüm yasasıyla birlikte İstanbul'un en büyük şantiye alanlarından  birine dönüştü. Avrupa'nın en genç nüfusuna sahip Bağdat Caddesi'nde yaşayanların yaş  ortalaması 30 ve eğitim durumu, İstanbul ve Türkiye'nin üzerinde. Yaşayanların  yüzde 60'ı üniversite mezunu, yüzde 18'i ise lisansüstü eğitime sahip. 

Buluşma ve alışveriş adresi...

Haftanın hemen hemen her gününde yoğunluğun yaşandığı Bağdat  Caddesi'ne alışveriş yapmak için gelenlerin yüzde 33'ü hafta sonunu tercih  ediyor. Caddeye gelenlerin yüzde 54'ü daha çok arkadaşlarıyla buluşmak için  burayı tercih ederken, yüzde 46'sı ise daha çok alışveriş ve yeme-içme amacıyla  caddeye uğruyor. Kentsel dönüşüm kapsamında bina yenileme faaliyetlerinin en yoğun  yaşandığı yerlerden olan Bağdat Caddesi'nde mağaza stoku da önceki yıllara  nazaran bir miktar düşerek 332 oldu.  Bölgede kiralanabilecek ticari alan stoku ise 75 bin metrekareye  geriledi.

42 mağaza daha açıldı

Bir yıl önce 332 mağazadan yüzde 33 oranına tekabül eden 110 mağaza  boşken, bu rakamda son bir yılda sevindirici gelişme yaşandı. Kira fiyatlarının son bir yılda yüzde 35 gerilediği caddede, 12 aylık  sürede 110 boş mağazanın 42'si kiralandı. Halihazırda toplam mağaza sayısının yüzde 80'ine denk gelen 264 mağaza  dolu iken, geriye kalan 68 mağaza ise kiracısını bekliyor.  Son bir yılda Bağdat Caddesi, İstiklal Caddesi ve Nişantaşı'ndaki  toplam kiralama işlemlerinin yüzde 40'ı bu caddede gerçekleşirken, bina yenileme  faaliyetlerinin tamamlanmasıyla caddenin çok daha iyi konuma gelmesi bekleniyor.

İyiye gidiyor... 

AYİDER Başkanı Melih Tavukçuoğlu, yaptığı açıklamada, Bağdat Caddesi'nin İstanbul'un en eski yerleşim yerlerinden olan Kadıköy'ün gözdesi olduğunu belirterek, buranın hem yaşam hem de alışveriş  anlamında üst ve orta gelir grubuna hitap ettiğini aktardı. Kurun yükselmesi ve ticarette yaşanan daralma sonrası caddedeki  kiracıların da zorluk çektiğini dile getiren Tavukçuoğlu, buradaki binalar  bazında hayata geçirilen kentsel dönüşümle ciddi bir yenilenmenin yaşandığını,  inşaat tarafında 5 milyar dolarlık ekonomi oluştuğunu, mağazaların daha da modern  ve ihtiyaçlara cevap verebilecek şekilde tasarlandığını anlattı.

Tavukçuoğlu, caddenin son 2 yılda zor günler geçirdiğini, bazı  uluslararası markaların bölgeden çıktığını, erişilebilir marka sayısının  azaldığını kaydederek, ancak kiraların düşmesi ve yenilemelerin bir kısmının  bitmesiyle sevindirici gelişmelerin yaşandığını vurguladı. Caddedeki toplam mağaza sayısının dönüşüm faaliyetleri nedeniyle  332'ye düştüğünü dile getiren Tavukçoğlu, "Bir yıl önce boş mağaza sayısı 110'du.  Yani her 3 mağazadan birisi boştu. Geçen süreç içerisinde kiraların da düşmesinin  etkisiyle 42 mağaza kiralandı. Boş mağaza sayısı 68'e kadar geriledi." dedi.

Yüzde 80 önemli bir oran

Tavukçuoğlu, halihazırda 332 mağazanın 264'ünün dolu olduğunu kaydederek, "Yüzde 80'e tekabül eden bu doluluk oranı ciddi bir rakam.  Hazırladığımız rapordaki veriler Bağdat Caddesi'nde toparlanmanın olduğu  sinyalini veriyor." diye konuştu. Tavukçuoğlu, caddenin tanıtımının yapılması durumunda Avrupalı  turistin de buraya gelebileceğini belirterek, her yıl 3 bin civarında konutun  yenilendiği caddenin nüfusunun da yüzde 20 artmasının beklendiğini bildirdi. AYİDER Başkanı Tavukçuoğlu, belirtilen toplam ve dolu mağaza sayısının  aylara göre değişiklik gösterebildiğini sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bagdat-cadddesinde-magazalarin-yuzde-80i-doldu_157168.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!