Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bağdat Caddesi, Fatih ve Bağlarbaşı için Bir Çalışma Yok

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Bağdat Caddesi, Fatih ve Bağlarbaşı'nda kentsel dönüşüm ilanı veya riskli alan ilanı gibi bir çalışmaları olmadığını belirterek, ''Ancak vatandaşların talepleri doğrultusunda bu çalışmalar yapılacaktır'' açıklamasında bulundu.

yapi.com.tr
Bağdat Caddesi, Fatih ve Bağlarbaşı için Bir Çalışma Yok

'Osmanlı Coğrafyası Kültürel Arşiv Mirasının Yönetimi ve Tapu Arşivlerinin Rolü Uluslararası Kongresi'nin açılışının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan Bayraktar; kentsel dönüşümü halka rağmen yapmayacaklarını, halkın rızasına, gönüllülük esasına dayalı yapacaklarını, bunun için de tapu kayıtlarının çıkmasının önemli olduğunu söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar; bir gazetecinin, Bağdat Caddesi'ndeki ölçümlere ilişkin sorusu üzerine, mülk sahibi tarafından yaptırılan risk tespitinin, belediye veya çevre ve şehircilik il müdürlükleri tarafından onaylanmadıkça geçerli olmayacağını söyledi.

Özel şahıslar yapamaz

NTVMSNBC'nin haberine göre, risk tespitlerini özel şahısların yapamayacağını söyleyen Bayraktar; tespite, vatandaşın itiraz hakkı da bulunduğunu anlattı:

''Kamu kuruluşları dışında özel şahısların, müteahhitlerin birisi adına kentsel dönüşüm yapmaya yeltenme hakkı yoktur. Bu konuda mülkiyet ve hak sahipleri ile devletin yetkisi var. Ne Bağdat Caddesi ne Fatih ne Bağlarbaşı'nda kentsel dönüşüm ilanı, riskli alan ilanı gibi bir çalışmamız var. Ancak vatandaşların talepleri doğrultusunda bu çalışmalar yapılacaktır. Vatandaş istemeden kimsenin binasını yıkmak gibi bir durumumuz yok. Kimsenin elektrik ve suyunu kesmek gibi bir projemiz yok. Bu işten de siyasi olsun başka türlü olsun, rant devşirmek çok yazıktır, çok ayıptır. Bunlara halkımız taviz vermeyecektir.''

Coğrafi Bilgi Sistemlerinin aktarılması

Türkiye'nin kadastrosunun, mekansal üst ölçekli planlarının, çevre düzeni planlarının yüzde 95'ini bitirdiklerini de belirten Bayraktar, coğrafi bilgi sistemlerinin dijital ortama aktarılmasıyla kentsel dönüşümü daha da kolaylaştıracaklarını kaydetti.
        
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, ''Vatandaşımıza dediğimiz şudur; binalarınızı kendiniz dönüştürün. Binanızın riskli olup olmadığını kendiniz tespit ettirin, ondan sonra devlet olarak her türlü yardımı yapacağız'' dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bagdat-caddesi-fatih-ve-baglarbasi-icin-bir-calisma-yok_103049.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!