Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Bakandan Zirveye Gelmeyen Belediye Başkanlarına Sitem

İzmir Ticaret Odası'nın (İTO) düzenlediği "İzmir Turizmi Acil Zirvesi"ne katılan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, turizmcilerin kendisine somut projeler ile gelmelerini isterken, toplantıya katılmayan ilçe belediye başkanları ile İzmir'deki turizm planlarını durduran meslek kuruluşlarına sitemde bulundu.

Yeni Asır Gazetesi
Bakandan Zirveye Gelmeyen Belediye Başkanlarına Sitem

İzmir Ticaret Odası'nın (İTO) düzenlediği "İzmir Turizmi Acil Zirvesi"ne katılan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, turizmcilerin kendisine somut projeler ile gelmelerini isterken, toplantıya katılmayan ilçe belediye başkanları ile İzmir'deki turizm planlarını durduran meslek kuruluşlarına sitemde bulundu. Turizm sektörünün sadece sıkıntılarını anlatmakla yetinmemesi ve turizmle ilgili somut projeler getirmesini isteyen Günay, "Ağlama duvarı psikolojisinden çıkalım. İzmir'in turizmi ve kültürü için proje getirin. O projenin Ankara'da ucundan tutulacağını göreceksiniz. Bu katılımı çoğaltalım. İzmir'den gelen her projeye içtenlikle destekçi olacağımı söylüyorum. Yeter ki somut öneri ve projelerle gelin" dedi. Günay, toplantıda turizm sektörüyle ilgili 9 ayrı komitenin sözcülerinin sorunlarını ve taleplerini dinledi.

İTO Başkanı Ekrem Demirtaş ise, konuşmasında İzmir'in ülke turizminden aldığı payın yüzde 10'a çıkarılması gerektiğini dile getirdi. Toplantıya İzmir Büyükşehir Başkan Vekili Sırrı Aydoğan, Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven, Beydağ Belediye Başkanı Vasfi Şentürk ile Çeşme Belediye Başkan Vekili Ekrem Oran dışında belediye başkan düzeyinde katılımın olmamasını eleştiren Günay, "Öteki belediye başkanlarını gözüm arıyor. İzmir 30 ilçe. Doğrudan turizmle ilgili en az 20 ilçe var. 'Sahipsiz vatanın batması haktır. Sen sahip çıkarsan bu vatan batmayacaktır' diye bir atasözü var. Konunun sahiplerinin de burada bulunması gerekiyor" diye konuştu.

Ankara ne yapsın?

"Ben bir ören yerinin çevresindeki otopark sorununu Ankara'dan çözemem" diyen Günay, şöyle konuştu:

"İTO bu kadar emek veriyor. Bir aydır bu programı yapmaya çalışıyoruz. Büyükşehir, Vilayet uğraşıyor ama İzmir halkının göreve getirdiği arkadaşlarımız İzmir için turizmin öneminin ayrımında değiller. İzmir'de halkımızın seçtiği arkadaşlar turizmin ciddiyetinin farkında olmazlarsa, biz Ankara'dan bir şey yapamayız."

İzmir'de konaklama imkanını artırmak için arazi sorununun çözülmesi gerektiğini ifade eden Günay, ancak meslek odalarının İzmir'de yapılan çalışmaları durdurmasından şikayetçi olduğunu söyledi. Günay, şunları kaydetti:

"Pamucak'ta büyük bir planlama yaptık, yargı iptal etti. Çeşme'de yaptık, yargı yine iptal etti. Mümkünse bir ağacı kesmeden, bir taşı ziyan etmeden turizm yapmayı önemsiyorum. Bu dikkat içinde İnciraltı planlaması yaptık. Büyükşehir ile oturduk çalıştık. Mimarlar Odası'nı çağırdık. Yeni turizm alanlarında ağaç boyundan yüksek yapılaşma istemediğimizi ifade ettik. Ama yine gitti bazı arkadaşlarımız, yürütmeyi durdurma kararı aldı. Eğer İzmir'de turizmi konuşuyorsak Mimarlar Odası ve baro da bizimle olsun. Bu tartışmalara katılmıyorlar ama hiçbir adım atmamıza da izin vermiyorlar."

"Kalkınma sadece İTO'nun değil herkesin sorunudur" açıklamasında bulunan Günay, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bürokrasi zaten sizi frenliyor. Toplanıp plan yapıyorsunuz. Kılı kırk yarıyorsunuz. Gidiliyor itiraz ediliyor. Oturduğumuz yerde kalıyoruz. Hukuk bizim için de çok önemli. Çevrenin, tarihin korunması bizim için de önemli. Ama ne yazık ki idare mahkemesindeki arkadaşlarımız önlerine gelen karara yürütmeyi durdurmayı veriyorlar. Bu mantıkla biz daha çok toplantı yaparız. Siyasi kaygının ötesinde bunun topluma düşmanlığa dönüştüğü kaygısını duyuyorum."

Günay, Pamucak ve Çeşme turizm imar planlarıyla ve termal turizm ile ilgili yeni planlamalar yaptıklarını da dile getirdi.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3
ETİKETLER: kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/bakandan-zirveye-gelmeyen-belediye-baskanlarina-sitem_83048.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!