Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Endişeler Yeniye Taşındı!

Mimarlar Odası İzmir Şubesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca yeniden hazırlanan “İnciraltı Turizm Merkezi Çevre Düzeni Planı”nın, ilkinden farklılık içermediğini ve önceki planla ilgili açılan davaların Danıştay'da sürdüğünü anımsattı. Şubeden yapılan açıklamada, “Şehircilik ilkeleri bakımından yapılan itirazların tamamının ikinci planda da yer

Cumhuriyet Ege
Endişeler Yeniye Taşındı!

Mimarlar Odası İzmir Şubesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca yeniden hazırlanan “İnciraltı Turizm Merkezi Çevre Düzeni Planı”nın, ilkinden farklılık içermediğini ve önceki planla ilgili açılan davaların Danıştay'da sürdüğünü anımsattı. Şubeden yapılan açıklamada, “Şehircilik ilkeleri bakımından yapılan itirazların tamamının ikinci planda da yer aldığı görülmektedir” denildi.

Yeni planın 690 hektarlık bir alanı kapsadığını bildiren Mimarlar Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu, “Planlama alanı farklı tarihlerde doğal SİT alanı olarak tescil edilmiştir. Alanın tamamı doğal SİT statüsündedir. Yürürlükte bulunan Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında öncelikle doğal SİT alanlarının koruma amaçlı planlarının yapılması gerekmektedir” vurgusu yaptı.

Odanın açıklamasında, İzmir Tarım İl Müdürlüğü'nün, söz konusu planlama alanının bütününe ilişkin, 2008 yılında bir rapor hazırlandığı ve burada “547 hektar kuru mutlak tarım arazisinin tarım dışı amaçla kullanılması uygun görülmemiştir” ifadelerine yer verildiğine dikkat çekildi.

Yapımı planlana konutlar dışında 3 milyon 351 bin 840 metrekarelik turizm tesisi yapımının planlandığı kaydedilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

“Nitelikli bir turizm tesisi yaklaşık 40 bin metrekare alanı içerse, bu planla 84 adet turizm tesisi önerilmektedir. Bu kadar sayıdaki turizm tesisinin hangi kaynakla gerçekleşeceğine dair plan otoritesi bir kaygı taşımamakta ve planın da bir yöntem ve uygulama araçları önerisi bulunmamaktadır. Dünyanın hiçbir yerinde, 690 hektar alanda ve kentin içinde bu sayıda turizm tesisleri gerçekleşmemiştir, İzmir'de de gerçekleşemeyecek. Alan gelecekte, kentlerimizde sürekli yaşanmakta olan plan değişiklikleri alışkanlığıyla başka fonksiyonlara dönüşecek, İnciraltı bütün özelliğini kaybedecektir. Bu plan, bu sürecin tetikçisi olacaktır.”

Şube yönetimi, adı “Çevre Düzeni Planı” olmasına karşın, “parçacı” yaklaşımlarla hareket edildiğine de dikkat çekerek, “Çevre düzeni planlarının bütüncül ele alınması, kararlarının kentin diğer sektörlerine etkisi, ulaşım gibi diğer kentsel teknik ve sosyal altyapıya dair irdelemelerden ve önerilerden yoksun olması nedenleriyle, planlama ilkelerine uygun değildir” görüşlerine yer verdi.

Kendini tüketecek

Açıklamada, söz konusu planlamanın İzmir'de son 50 yılda en büyük yapılaşmaya açma girişimi olduğuna dikkat çekilerek, “İnciraltı bölgesine yapılaşma öneren 338 hektar büyüklüğüyle bu plan en büyük kentsel müdahale girişimidir” denildi.

Planlamanın bu haliyle şehircilik ilkelerine ve kamu yararına uygun olmadığını vurgulayan oda yönetimi, “Doğal SİT alanlarının korunması ilkesini gözetmeyen bir yaklaşım, tarım alanlarını dikkate almayan bir tutum, kent peyzajına önem vermeyen bir anlayışla yapılacak planlama, turizmin kendi kaynağını tüketmesi sonucunu yaratacaktır. Kentin bütününe etkisi irdelenmeden yalnızca turizmi hedefleyen ve diğer planlama girdileri ve değerleri, eşikleri yok sayan revizyon plan kamu yararı ilkesine uygun değildir. Bu planın iptal edilmesi yerel yönetimler için de kentsel ve tarihsel bir sorumluluktur” görüşlerine yer verdi.

ETİKETLER: kurum kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/endiseler-yeniye-tasindi_87559.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!