Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Bakanlık'tan Çok Önemli Otopark Kararı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Otopark Yönetmeliği'nde değişikliğe gitti. Bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik 15 Eylül 2018'de yürürlüğe girecek.

yapi.com.tr
1 Bakanlık'tan Çok Önemli Otopark Kararı

Milliyet'te yer alan habere göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanan Otopark  Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikle, cephesi 9 metreden veya alanı 250  metrekareden küçük, mimari ve alan yetersizliği nedenleriyle kısmen otopark  yapılabilen parsellerde, otopark ihtiyacının en az yarısının parselinde  karşılanabilmesi halinde konut için gereken asgari otopark ihtiyacı yüzde 50 oranında azaltılabilecek.

"Otopark Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik",  bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, otopark ihtiyacı kısmen veya tamamen parselinde  karşılanamayan durumlarda düzenlemeye gidilerek, "Taşıt asansörü veya mekanik  otopark sistemleri de kullanılmasına rağmen, binanın bodrum katında ve parselinde  otopark yapımına engel olabilecek teknik bir zaruretin ilgili kamu kuruluşu ya da  üniversitelerce düzenlenecek rapor dikkate alınarak idaresince tespit edilmesi."  hükmü yürürlükten kaldırıldı.

Ayrıca cephesi 9 metreden veya alanı 250 metrekareden küçük olan,  mimari ve alan yetersizliği nedenleriyle kısmen otopark yapılabilen parsellerde,  otopark ihtiyacının en az yarısının parselinde karşılanabilmesi halinde konut  için gereken asgari otopark ihtiyacı yüzde 50 oranında azaltılabilecek.

Otopark Yönetmeliği 15 Eylül 2018 tarihinde yürürlüğe girecek. Bu  tarihten önce, noter onaylı inşaat yapım sözleşmesi düzenlenmiş, imar durum  belgesi ve istikamet rölövesi alınarak yapı ruhsatı başvurusu yapılmış olan  yapılarda, talep edilmesi halinde  önceki yönetmeliğe göre uygulama yapılma  imkanı da sağlanacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bakanliktan-cok-onemli-otopark-karari-_167681.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Ülkemizde her isteyen araç alıyor. Aracını nereye park edeceğini düşünmeden. Japonya da araç ruhsatı alabilmeniz için öncelikle kendinize ait veya kiraladığınız bir otopark olmalı. Bu otopark yeri herhangi bir umum otoparkta adınıza ayrılmış bir yer veya belediyenin yönetiminde yine adınıza ayrılmış bir yer olabilir. Araç ruhsatları bu kiralama süresi içinde geçerli olur. Kira süresi boyunca geçerli olur. Adınıza tahsis edilmiş otopark yerlerine kimse park edemez. Kontrol genellikle yaşlı bayanlar ve polisler tarafından yapılır. Başka birisinin yerine park etmek büyük suçtur. Tabi etrafta kısa süreli park yerleri de vardır. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!