Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Taş Mektep Satıştan Döndü

Bursa’da Tirilye Belde Bele-diyesi’nin, onarımına kaynak ayrılamadığı için 3 milyon TL’ye satılığa çıkardığı tarihi Taş Mektep, İl Özel İdaresi tarafından ilkokul yapılacak.

yapi.com.tr
Taş Mektep Satıştan Döndü

Mudanya’nın 3 bin yıllık tarihe sahip Tirilye beldesinde, 1905 yılında papaz okulu olarak kurulan bina, 1980 yılına kadar ilkokul binası olarak kullanıldı. Tarihi Taş Mektep, belediyenin restorasyon için bütçe bulamaması nedeniyle 3 milyon TL’ye satılığa çıkarıldı. Kıbrıs’ın eski cumhurbaşkanı Başpiskopos Makarios’un da eğitim gördüğü tarihi bina, Tirilye’de incelemelerde bulunan Bursa İl Genel Meclis Başkanı Nedim Akdemir, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Bilal Çelik tarafından yeniden gündeme alındı.

Maliyeti 5 milyon TL

Nedim Akdemir, tarihi eserleri açısından Tirilye’nin Hıristiyanlık âlemi için önemli bir yer olduğunu belirten Akdemir, “2014’e kadar Taş Mektep’e de katkıda bulunacağız. Bu yerin eski güzelliğine kavuşturulması için elimizden geleni yapacağız. Tirilye Belediyesi ile Bursa Büyükşehir Belediyesi arasında protokol yapılmasını sağlayarak, İl Özel İdaresi olarak yeniden ilkokul yapılması için restorasyona başlayacağız” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tas-mektep-satistan-dondu_108116.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!