Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ataköy'de Mega Proje Bittikten Sonra Şok Rapor

Ataköy’deki mega yat limanının da yer aldığı İstanbul Turizm Merkezi projesine bilirkişi ‘‘Dur‘‘ dedi. Ataköy’de 210 bin metrekarelik alana yapılması planlanan proje için ÇED gerekli değildir kararı verilmişti. İstanbul 8. İdare Mahkemesi’nde Mimarlar Odası tarafından açılan davada bilirkişi ÇED raporunun gerekli olduğu yönünde rapor düzenledi.

yapi.com.tr
Ataköy'de Mega Proje Bittikten Sonra Şok Rapor

Hürriyet Gazetesi'nden Ömer Erbil'in haberine göre, DATİ Yatırım Holding tarafından yapılması düşünülen ve deniz doldurularak Mega Yat limanı tamamlanan İstanbul Turizm Merkezi projesinin 1 milyar 460 milyon TL’ye mal olacağı açıklanmıştı. Projede 481 oda kapasiteli otel, 2 ayrı blok olmak üzere 99 ve 82 daireli apartlar ve 400 mağazanın yer alacağı Alışveriş ve Yaşam Merkezi yapılacağı duyurulmuştu. Zeytinlik Mahallesi 137, 142, 144, 165 ve 166 parsellerde yapılacak İstanbul Turizm Merkezi projesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 14 Ocak 2016 tarihinde ÇED gerekli değildir kararı vermişti. Mimarlar Odası İstanbul Şubesi ve Ataköy 1. Kısım Koruma ve Güzelleştirme Derneği karara itiraz ederek İstanbul 8. İdari Mahkemesi’nde dava açtı.

Mahkeme bilirkişi tayin ederek, projenin çevre üzerindeki olumsuz etkileri olup olmadığının, çevre, kıyı ve kültür tabiat varlıkları yönünden değerlendirilerek bilimsel ve gerekçeli kararını vermesini talep etti.

Bilirkişi yerinde inceleme yaptı.

İşte madde madde bilirkişinin ÇED gerekli olduğuna dair verdiği kararı...

‘’Proje tanıtım dosyasına göre toplam oturum alanı 135.200 metrekare, toplam proje alanı 210 bin metrekare olduğu ve önerilen yapıların taban oturum oranı yüzde 64.3 ulaşmış ancak proje tanıtım dosyasında binaların toplam inşaat alanına dair bir bilgi bulunmamaktadır.

Alanın konumu önemli ulaşım ağlarına, kavşak noktalarına yakın olması nedeniyle önerilen kullanımların ulaşıma ve yakın çevreye olan etkisi proje tanıtım dosyasında açıklanmamıştır.

Proje tanıtım dosyasında eksik ve yanlış bilgiler olduğu, dolgu alanının olmadığı ve alanda korunacak kültür tabiat varlığı olmadığının 3621 sayılı kıyı kanunu gereğince yapı yasağı getirilen alanların proje alanı ve yakın çevresinde bulunmadığının beyan edildiği, fakat yerinde yapılan incelemeler ve belgelerden alanın dolgu alanında olup bazı parsellerde eski eserler bulunduğu belirlendi.

Dava konusu 165 ve 166 parsellerde 2. sınıf eski eser bulunduğu fakat proje tanıtım dosyasında bu eserlerin varlığının belirtilmediği ve dolayısıyla projenin alandaki kültür varlıklarına olan etkisinin değerlendirilmesine yönelik açıklamaya yer verilmediği, konuyla ilgili kültür varlıkları koruma kurulu kararının olmadığı, bu nedenle ÇED yönetmeliğinde belirtilen kriterlere uyulmadığı görülmüştür."

http://www.yapi.com.tr/haberler/atakoyde-mega-proje-bittikten-sonra-sok-rapor_159053.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!