Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Bakü-Ceyhan Şansı

Türkiye'nin 10 yıldır kovaladığı, çok sayıda dışişleri ve enerji bakanıyla iki cumhurbaşkanı eskiten Doğu-Batı Enerji Koridoru hayata geçiyor

Radikal
Bakü-Ceyhan Şansı

b>Türkiye'nin 10 yıldır kovaladığı, çok sayıda dışişleri ve enerji bakanıyla iki cumhurbaşkanı eskiten Doğu-Batı Enerji Koridoru hayata geçiyor
Sovyetler Birliği'nin dağıldığı tarihten itibaren ABD'nin ve Türkiye'nin hedefi olan Doğu-Batı Enerji Koridoru nihayet gerçek oluyor. Daha önce çok sayıda dışişleri ve enerji bakanı ile iki Cumhurbaşkanı eskiten projenin temelini atmak 10. cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e ve Enerji Bakanı Zeki Çakan'a nasip oluyor. Cumhurbaşkanı Sezer, Enerji Bakanı Çakan ve Devlet Bakanı Reşat Doğru, yarın yapılacak temel atma töreni öncesinde bugün Azerbaycan'ın başkenti Bakü'ye gidiyor. Sezer bugün Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev ile Gürcistan Cumhurbaşkanı Eduard Şevardnadze ile ikili görüşme yapacak.

İki önemli görev
Sezer ve beraberindeki heyet Bakü'ye önemli iki görevle gidiyor. Bunlardan ilki 1995'ten beri büyük pazarlıkların yaşandığı Bakü-Ceyhan Petrol Boru Hattı'nın temel atma töreni olacak. Aliyev'in ev sahipliğindeki törene Sezer ve Şevardnadze 'geçiş ülkelerini temsilen' katılacak.
ABD Enerji Bakanı Spencer Abraham'ın da hazır bulunacağı törenlere, Azerbaycan Uluslararası Pertol Konsorsiyumu ile Bakü-Ceyhan projesinin sahibi şirketlerin temsilcileri katılacak. İkinci önemli görev de, ilki 'asrın anlaşması' olarak lanse edilen Azeri-Çırak-Güneşli yatağındaki üretimi için ikinci yatırım anlaşmasını imzalamak olacak. Türkiye adına bu aşamaya birinci aşamanın ortaklarından olan Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı katılacak.
Projenin Türkiye ayağının ihalesini, proje sahiplerinden 1 milyar 300 milyon dolarlık teklifle alan Botaş, cumartesi günü kazanan üç şiketle masaya oturarak işe başlama kontratını imzalayacak. 20 Eylül'deki tören sonrası, Ardahan, Kars, Erzurum, Erzincan, Sivas, Kahramanmaraş ve Adana güzergâhından geçecek boru hattının inşaatına başlanacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/baku-ceyhan-sansi_1749.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!