Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bakü-Ceyhan’da Kredi Anlaşması Ocak’ta

Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Petrol Boru hattı Konsorsiyumu ile kredi kuruluşları arasındaki, kredi anlaşmasının 2004 Ocak’ta Bakü’de imzalanacağı, kre

NTV-MSNBCb>Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Petrol Boru hattı Konsorsiyumu ile kredi kuruluşları arasındaki, kredi anlaşmasının 2004 Ocak’ta Bakü’de imzalanacağı, kredi verme işleminin 2004 Şubat’ta başlayacağı açıklandı.

Kazakistan Today ajansının haberine göre, IFC Bakü Temsilciği Başkanı Aida Nuriyeva, daha önce BTC projesini destekleme kararı alarak 250 milyon dolar kedi temin edeceğini açıklayan Uluslararası Finans Kurumu (IFC) ve diğer kreditörlerle BTC Konsorsiyumu arasındaki kredi anlaşmasının, 2004 Ocak’ta imzalanacağı ve kredinin Şubat’tan itibaren ödeneceğini söyledi.

Nuriyeva, anlaşma paketinin, bütün kredi temin edecek kuruluşlar ve ticari bankalarla yapılacak anlaşmalarla birlikte 27 anlaşmadan oluşacağını ve bu nedenle teknik hazırlıkların uzamasından gecikme olduğunu kaydetti. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ile Uluslararası Finans Kurumu BTC projesini destekleme kararı alarak 250’er milyon dolar kredi temin edeceklerini, bu kredinin 125’er milyon dolarını kendi kaynaklarından kalan 125 milyonun ise başka kreditörlerden sağlayacaklarını açıklamışlardı.
SOCAR Başkanı Natık Aliyev, daha önce kredi anlaşmasının 15 Aralık’ta Londra’da imzalanacağını açıklamıştı. Haberde, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile IFC’nin 8 yıl süreli yüzde 4.5 faizle, bu iki kuruluşun garanti verdiği diğer kreditörlerin 6 yıl süreli yüzde 6 ila 8 arası faizle kredi vereceği belirtildi.

MALİYETİ 2.9 MİLYAR DOLAR
BP-Azerbaycan’ın verilerine göre, projenin dış finansman toplamı 2.5 milyar dolar olacak. Bunun 600-800 milyon doları konsorsiyum ortakları olan BP, Statoil, ConocoPhillips ve Total tarafından karşılanacak. Konsorsiyum ortaklarından BP 500 milyon dolar, Statoil ise en az 170 milyon kredi vereceğini açıklamıştı. BTC boru hattının yapım maliyeti 2.95 milyar dolar civarında olacak, projenin toplam maliyeti kredi faizleri ve diğer giderlerle birlikte 3.6 milyar dolara ulaşacak, kalan paranın konsorsiyum iç kaynakları ve başka ticari bankalarla, kreditörlerden temin edilecek.

KONSORSİYUMDA EN BÜYÜK PAY BP’DE
BTC Konsorsiyumu’nda, BP yüzde 30.1, SOCAR 25, Unocal 8.90, Statoil 8.71, TPAO 6.53, ENI 5, Itochu 3.4, ConocoPhillips 2.50, INPEX 2.50, Total 5 ve Amerada Hess 2.36 paya sahip bulunuyor. BTC boru hattının, Azerbaycan bölümü 443 kilometre, Gürcistan bölümü 248 kilometre ve Türkiye bölümü 1076 kilometre olmak üzere toplam uzunluğu 1767 kilometre. Yapımına 2003 Nisan’da başlanan hattın, Azerbaycan bölümünün 2004 Eylül’de, Gürcistan bölümünün Ekim’de, Türkiye bölümünün ise 2004 sonunda bitirilmesi gerekiyor. Hattan yılda 50 milyon ton petrol taşınması ve Ceyhan limanından petrol yükleme işleminin 2005 ortalarında başlaması hedefleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/baku-ceyhanda-kredi-anlasmasi-ocakta_8055.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!