Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Projenizle Buyurun

Bakü'den Ceyhan'a uzanacak petrol boru hattı çevresinde ikinci toplumsal yatırım atağı başlıyor. Atağın hedefi, Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) hattın

Radikal
Projenizle Buyurun

b>Bakü'den Ceyhan'a uzanacak petrol boru hattı çevresinde ikinci toplumsal yatırım atağı başlıyor. Atağın hedefi, Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) hattına komşu olacak insanların kalkındırılması.

Toplumsal Yatırım Programı'nın (TYP) 3 milyon dolar bütçeli ikinci bölümüne katılmak isteyenler, ilk önerilerini 5 Ocak 2004 tarihinde verecek. BTC Türkiye'nin TYP yöneticisi Michael Hoffmann, bu kez 'iki aşamalı' başvuru süreci uygulayacaklarını anlattı: "Önce başvuru sahiplerinden ne tür projeler yapmayı düşündüklerini açıklayan konsept önerisi isteyeceğiz. İkinci aşamada ise ön değerlendirmeyi geçen başvuru sahiplerine, ayrıntılı teklif için altı hafta süre tanıyacağız" dedi.

'İyi komşu olmak istiyoruz'
Boru hattında uzun süreli iyi komşuluk ilişkileri geliştirmek istediklerini belirten Hoffman, "Başlangıçta Doğu Anadolu'daki en yoksul yerleşim birimlerini kapsayan TYP, bu nüfusun, kooperatiflerin ve sivil toplum kuruluşlarının kendi kendilerine yardımcı olma becerilerine sahip olmalarını sağlayacak" diye konuştu.

--------------------------------------------------------------------------------

Bugüne dek ne yapıldı?
Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattı üzerinde Toplumsal Kalkınma Programı'nın ilk bölümü, 31 Temmuz 2003'te başladı. Dört ayrı projede kaba hatlarıyla son durum şöyle:
Bebekler Paris'e...

ARDAHAN: 745 bin dolarlık proje, Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı (IBC) tarafından uygulanıyor. IBC'nin 17 köyde kurmaya başladığı Halkı Bilgilendirme Merkezlerinde internet bağlantısı ile tarım ve hayvancılık üzerine birer kütüphane yer alacak.
Paris Uluslararası El Sanatları ve Oyuncaklar Fuarı'nda Damal bebeklerini pazarlayan IBC, Ardahanlı kadınları el sanatları üretimi ve pazarlanması alanında eğitmek için 300 bin dolarlık proje başlattı.

Hijyen eğitimi verildi

KARS: 745 bin dolarlık proje, Selim ve Sarıkamış ilçeleriyle 20 köyü kapsıyor, Sürdürülebilir Kırsal ve Kentsel Kalkınma Derneği (SÜRKAL) tarafından yürütülüyor.
Köy kadınları, ergenlik çağındaki kızlarla ilkokul öğrencilerine yönelik hijyen eğitimi için 13 bin dolar kaynak sağladı. SÜRKAL Kars köylüleri
için kitap kampanyası başlattı.

Kadın kooperatifi

ERZURUM: 745 bin dolarlık proje Atatürk Üniversitesi'nce yürütülüyor. 'Cinsiyet dengeli kapasite geliştirme programları'nın ilk meyvesi Çayırtepe'de tümüyle kadınlardan oluşan kooperatif oldu.
Program kapsamında üniversite, Erzurum'da uluslararası bir tohum sempozyumu ve fuarı düzenledi, ilk sözleşmeli tohum üretimi başlatıldı Ayrıca Kadınları Geliştirme ve Proje Kurulları oluşturuldu.

Köye 'mini' arıtma

ERZİNCAN VE GÜMÜŞHANE: 995 bin dolarlık proje, Kırsal ve Kentsel Kalkınma Vakfı'nın desteğiyle PAR Danışmanlık'ça yürütülüyor.
Pek çok köyde en acil sorununun derelere dökülen atıklar olduğu saptanınca TÜBİTAK'la işbirliği yapıldı.
Marmara Araştırma Merkezi (MAM) 300 kişi için basit ve etkili bir arıtma sistemi geliştirdi, çalışmalar sürüyor.

--------------------------------------------------------------------------------

Sivas'tan Adana'ya...
Toplumsal Yatırım Programı'nı (TYP) başlatan kim?
British Petrol (BP) önderliğinde, Unocal, Statoil, TPAO, ENI, Total, Itochu, Inpex, ConocoPhilips ve Hess'den oluşan BTC şirketi.

TYP'nin ikinci bölümü hangi illeri kapsıyor?
Sivas, Kayseri, Kahramanmaraş, Osmaniye ve Adana.

Kimler teklif verebilir?
Türkiye'deki sivil toplum kuruluşları, üniversite, yerel yönetim gibi kâr amacı taşımayan ve yasal olarak tescilli kuruluşlar. Özel sektör kuruluşlarının başvuruları kârdan feragat edilmesi ve maliyetin rekabet edecek düzeyde olması halinde değerlendirilecek. Halen BTC ile sözleşmeli olarak programın ilk bölümüne katılanlar ikinci kez teklif veremeyecek.

Ne tür projeler bekleniyor?
İstihdam ve gelir getirici faaliyetler, tarım ve hayvancılık sektörüne destek, sosyal altyapı bilincinin geliştirilmesi, toplumsal odaklı bir kalkınma modelinin başlatılması ve yönetilmesi için yerel halka destekle ilgili projeler.

Program ne kadar sürecek?
Ortalama iki-yedi yıl.

Başvurularla ilgili ayrıntılı bilgi için: "www.btcinvestment.com

http://www.yapi.com.tr/haberler/projenizle-buyurun_8138.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!