Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bakü-Tiflis-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı Projesi, Autodesk Map ile Hayata Geçiyor

BTC, daha önce kullandıkları 2 adet Autodesk Map yazılımına ek olarak 36 adet Autodesk Map lisansı daha satın alarak çalışmalarında Autodesk çözümleri

Sayısal Grafik
1 Bakü-Tiflis-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı Projesi, Autodesk Map ile Hayata Geçiyor

TC, daha önce kullandıkları 2 adet Autodesk Map yazılımına ek olarak 36 adet Autodesk Map lisansı daha satın alarak çalışmalarında Autodesk çözümlerini etkin olarak kullanmaya karar vermiştir.

BTC'nin 1070 kilometrelik boru hattı boyunca, Ardahan, Erzurum, Erzincan, Sivas ve Kahramanmaraş'da olmak üzere 5 pompa istasyonu, 1 terminal, 3 ayrı lot alanı (lot A Kars, lot B Erzurum, lot C Kahramanmaraş) ve 1 liman (Ceyhan) bulunuyor. Autodesk Map yazılımları 5 pompa istasyonu, 3 lot ve Ceyhan'da kullanılıyor.

Tam teşekküllü BTC ofislerinin yer aldığı lotlarda Autodesk Map'leri de içeren birçok yazılım kullanılıyor ve her türlü IT hizmeti veriliyor. Ofislerde elektrik, makine, çevre, inşaat mühendisleri ve arkeologlar gibi farklı disiplinden gelen profesyoneller çalışıyor. Autodesk Map ile haritacılık ve GIS (Coğrafi Bilgi Sistemleri) uygulamaları yapılıyor, BTC'ye iş yapan firmaların çizimleri kontrol/takip ediliyor, gerekirse üzerlerinde değişiklik gerçekleştiriliyor. Ofis çalışanlarının tümünün bilgisayarlarında Autodesk dosyalarını görüntüleyebilmek ve çıktısını alabilmek amacıyla AutoCAD Express Viewer yüklü. Düzeltme ve değişiklik işlerinde Autodesk Map, yetkili olan teknik ekip tarafından kullanılıyor.

BTC'nin kullandığı 38 Autodesk Map yazılımının yanı sıra, Botaş 8 adet Autodesk Map yazılımını yüklenici firmaların işlerinin kontrolü için, yüklenici firmalardan Temelsu ise 38 adet Autodesk Map yazılımını projelendirmede kullanıyor.

Türkiye'deki petrol ve doğalgaz boru hatlarının projelendirme, kontrol, inşa ve işletiminde yaygın olarak kullanılan Autodesk Map, hem AutoCAD tabanlı olması, hem de haritacılık ve GIS uygulamaları için çok yetkin araçlar sunması dolayısıyla tercih ediliyor. Web tabanlı GIS uygulamaları ile birleştirilerek merkezi yönetim sağlanabiliyor. Mobil GIS uygulamaları ile ise, saha ekiplerinin işleri kolaylaştırılıyor.

Kurumlar ve projeler hakkında detaylı bilgi için www.botas.gov.tr ve www.btc.com.tr adreslerini, Autodesk Map yazılımı için www.sayisalgrafik.com.tr web sitesini, Web tabanlı GIS uygulamaları için www.e-harita.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

http://www.yapi.com.tr/haberler/baku-tiflis-ceyhan-ham-petrol-boru-hatti-projesi-autodesk-map-ile-hayata-geciyor_8147.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • 15.11.2003-26.11.2004=tarihleri arasında bu projede çalışmak nasip oldu bana mukemmel bir eser emeği geçen herkese saygı ve selamlar YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!