Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bakü-Ceyhan’a 1 Milyar Dolar Kredi

Hazar petrollerini Türkiye’ye bağlayacak olan Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı Projesi’nin inşası için 1 milyar dolarlık sendikasyon kredisi sa

NTV-MSNBC
Bakü-Ceyhan’a 1 Milyar Dolar Kredi

b>Hazar petrollerini Türkiye’ye bağlayacak olan Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı Projesi’nin inşası için 1 milyar dolarlık sendikasyon kredisi sağlandı. Reuters’in haberine göre, 15 bankanın katıldığı kredinin imzaları Ocak ayının ortası ya da sonlarına doğru tamamlanacak.

Söz konusu krediyle projenin finansman ihtiyacının karşılanacağı belirtiliyor. Azerbaycan’ın Hazar Bölgesi’ndeki petrolü Gürcistan üzerinden Ceyhan’a taşıyacak olan hattın yüzde 40’ı tamamlanırken, hattan ilk petrolün 2005 yılında geçmesi bekleniyor.
Yaklaşık 2.9 milyar dolarlık ve ABD destekli projenin lideri olan BP BP.L, sendikasyon sürecine Ekim ayında başladı ve bu süreci 2004 yılının ilk çeyreğine kadar sonuçlandırmayı bekliyordu. Japonya’nın Mizhuo, Fransız Societe Generale, Hollandalı ABN Amro ve ABD’li Citicorp sendikasyona önderlik ediyorlar.
Reuters’e bilgi veren kaynaklar, sendikasyonun 1.8 milyar dolar borç vermeyi istediğini ancak konsorsiyumun en sonunda 1.02 milyar dolarda kalmayı tercih ettiğini belirtti. Kaynak, “Her banka 68 milyon dolar borç verecek” dedi ancak kredi koşulları hakkında herhangi bir yorumda bulunmadı.

WOODWARD: İNŞAATIN YARISI TAMAMLANDI
Bu arada, Azeri petrollerinin işletilmesinden sorumlu Azerbaycan petrolleri uluslararası konsorsiyomu AIOC ve BP-Azerbaycan Başkanı David Woodward, “Genel olarak Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) boru hattının inşaat sürecindeki çalışmaların yüzde 50’si tamamlandı” dedi.
Woodward, 2003 yılında BP’nin Azerbaycan’daki çalışmalarını anlattığı basın toplantısında, “Halen 17 ayrı bölgede sürdürülen inşaat çalışmalarının iyi düzeyde olduğunu” anlatarak, bugüne kadar hat üzerinde 450 kilometrelik borunun kaynaklanarak birleştirildiğini, yıl sonuna kadar bunun 460 kilometreye ulaşacağını kaydetti.
Hattın başlangıç noktası kabul edilen Sengeçal Terminali’nin genişletilmesi kapsamında Merkezi Azeri yatağındaki çalışmaların yüzde 80 oranında yapıldığını, Doğu Azeri yatağında da destek tavası kurulmasının tamamlandığını anlatan Woodward, Şahdeniz projesi çerçevesinde de ilk kuyunun açılması işleminin sona erdiğini, ikincisine başlandığını dile getirdi.

Tüm BTC hattı boyunca yapılan inşaat işlerinde yaklaşık 12 bin kişinin çalıştığına işaret eden Woodward, 2005’in ilk çeyreğinde hattan petrol ihraç etmeye hazır olacaklarını bildirdi.
David Woodward’ın anlattığına göre, hattın 443 kilometrelik Azerbaycan’daki kesiminde 180 kilometrelik bölümü inşaata hazır hale getirilirken, 160 kilometrelik bölümde borular yerlerine ulaştırıldı, 105 kilometrelik bölümünde borular için hendek açıldı ve 90 kilometrelik bölümünde boruların yerleştirme işlemi tamamlandı.
Woodward, BTC’yi besleyecek ana rezerv olması planlanan Azeri-Çırag-Güneşli yataklarında yıl sonuna kadar operasyon harcamalarına planlanan 100 milyon dolar yerine 90 milyon dolar, tüm proje kapsamındaki harcamalara ise 2 milyar 52 milyon dolar yerine 2 milyar 104 milyon ayrılacağını kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/baku-ceyhana-1-milyar-dolar-kredi_8214.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!