Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

BTC'ye Ek Kredi İçin Görüşme

Azerbaycan petrollerini batılı pazarlara ulaştıracak Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) projesinin hayata geçirilmesi için 1.2 milyar dolar kredi sağlanması

Dünyab>Azerbaycan petrollerini batılı pazarlara ulaştıracak Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) projesinin hayata geçirilmesi için 1.2 milyar dolar kredi sağlanması konusunda ticari bankalar ile görüşmelere devam edildiği öğrenildi.

Dünya Bankası Özel Sektörü Destekleme Kuruluşu (IFC), Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'nın (EBRD) finansman kararlarından sonra ticari bankalarla kredi anlaşmaları üzerinde çalışmalar sürdürülüyor. Bu çerçevede, lider banka konumunda olan ABN AMRO, Citigroup, Mizuho ve Societe Generale'nin de aralarında olduğu 15 banka ile projeye yaklaşık 1.2 milyar dolar kredi sağlanması için prensipte anlaşıldığı belirtildi.

Halen, finansman dokümanlarının hazırlanması ve imzaya hazır hale getirilmesi için bankalarla BTC şirketi arasında görüşmelere devam ediliyor. BTC şirketi ve ortakları, prensip olarak 17 Aralık 2003 tarihli toplantısında finansman konusunda projeye destek kararı almıştı.

İmzalanacak metinlerin tamamlanmasını müteakip ocak ayının ortalarında (kesin tarih yok) bu anlaşmaların ilgili taraflarca imzalanabileceği belirtiliyor.

Sponsor grup içerisindeki şirketler ve payları yeni katılımlarla zaman içinde değişirken, BP liderliğinde hareket eden BTC Şirketinde, Kasım 2002 itibarıyla pay dağılımı BP Exploration yüzde 30, SOCAR yüzde 25, Unocal yüzde 8.90, Statoil yüzde 8.71, TPAO yüzde 6.53, Agip yüzde 5, TotalFinaElf yüzde 5, Itochu yüzde 3.40, Inpex yüzde 2.5, ConocoPhillips yüzde 2.5, Delta-Hess Ltd. yüzde 2.36 olarak yer alıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/btcye-ek-kredi-icin-gorusme_8461.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!