Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Balıklar için Göç Asansörü!

‘Su Ürünleri Kanun Tasarısı Taslağı’na göre 30 metreden yüksek olan barajlarda balıkların göçüne imkân verecek asansör yapılacak. Tasarıda yer alan diğer bir maddeye göre su ürünlerinin göçüne engel olanlara beş bin Türk Lirası idari para cezası verilecek.

yapi.com.tr
Balıklar için Göç Asansörü!

Hürriyet'ten Meltem Özgenç'in haberine göre, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, gövde yüksekliği 30 metreden yüksek olan barajlara, balıkların göçüne imkan verecek ‘asansör’ yapılması için çalışma başlattı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın “Su Ürünleri Kanun Tasarısı Taslağı’nda özellikle balıkları ilgilendiren ilginç maddelere yer verildi. Bakanlığın taslak çalışması şöyle:

Engel yapımına yasak

Bakanlıktan izin alınmadan akarsularda su ürünlerinin üreme ve beslenme göçüne engel olacak ağlar kurulması, bent, çit ve benzeri engeller yapılması yasaklanacak.

Üzerinde baraj veya regülatör kurulmuş veya kurulacak olan akarsularda üreme veya beslenme göçü yapan su ürünleri türlerinin bulunup bulunmadığı yönünde Bakanlıkça gerekli inceleme yapılacak. Göç eden türler varsa bu türlerin göçüne imkan verecek nitelikte balık geçidi yaptırılacak. Ancak gövde yüksekliği 30 metreden yüksek olan baraj veya regülatörlerde, Bakanlıkça balık geçidi yapmanın fonksiyonel olmayacağının değerlendirildiği durumlarda, balıkların göçüne imkan verecek asansör, tanklarla taşıma veya yapay ortamda üretilip kaynağa bırakılması dahil gerekli tedbirler müteşebbisten istenecek.

Göçü engelleyene 5 bin lira para cezası

Bakanlıktan izin alınmadan ağ, bent, çit ve benzeri engeller kurarak, su ürünlerinin göçüne engel olanlara beş bin Türk Lirası idari para cezası verilecek. Kurulan engeller masrafları ilgililerine ait olmak üzere kaldırtılacak. Türlerin boy veya ağırlık ölçüleri ile ilgili bakanlıkça getirilen düzenlemelere aykırı olarak ticari amaçlı su ürünleri avcılığı yapanlara iki bin Türk Lirası idari para cezası uygulanacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/baliklar-icin-goc-asansoru_113786.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!