Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Ballıca Ormanları da Yağmalanıyor

Saray Halıları'nın sahibi Necati Kurmel'in, İstanbul Ballıca'da hukuki geçerliliği tartışılır dev arazisine ilişkin kadastro işlemleri, Orman Bakanl

Cumhuriyet Gazetesi/Miyase İLKNURon dönemlerde İstanbul'da ormansever işadamlarının sayısı hızlı bir artış gösteriyor. Ormansever işadamlarından biri de Saray Halıları'nın sahibi Necati Kurmel . Beykoz Konakları'nın da ortağı olan Kurmel'in, İstanbul Ballıca'da hukuki geçerliliği tartışılır 44 hektarlık tapuyu, Orman Kadastro görevlilerinin de yardımıyla 833 hektar olarak tescil ettirdiği daha önce yazılmıştı.

Ballıca Ormanı'ndaki bu dev arazinin yapılan kadastro işlemleri, Orman Bakanlığı'nın 6 aylık askı süresi içinde itiraz etmemesi nedeniyle "hak düşürücü süre aşıldığı" gerekçesiyle gerçekleşti.

Dava reddedildi
Orman Bakanlığı, "hatalı" kadastro uygulamaları yapan ve hak düşürücü sürenin aşılmasına neden olan personeli hakkında dava açtı. Pendik 2. Asliye Hukuk Mahkemesi, hak düşürücü süreyi esas alarak Orman Bakanlığı'nın açtığı davayı reddetti.

Ballıca Köyü'ndeki Necati Kurmel'e ait özel ormanın öyküsü, dönemin Orman Bakanı Nami Çağan'ın verdiği bilgilere göre şöyle gelişiyor:

- Anılan özel orman 1942 yılında, 3116 sayılı kanun çerçevesinde, 2613.5 hektarlık devlet orman sahası içinde bırakılıyor.

- 1944 yılında özel orman sahipleri, orman tahdidine yargıda itiraz ederek 46.7 hektarlık ormanın tahdit dışı bırakılmasını sağlıyor.

- 1945'te çıkarılan 4785 sayılı kanunla, 46.7 hektar alan, devletleştirilen orman kapsamına alınıyor.

- 1950 yılında çıkarılan 5658 sayılı kanunla devletleştirilen ormanlar sahiplerine iade edilerek 46.7 hektarlık orman, devlet ormanı bitişiğinde kaldığı için iade kapsamına alınıyor.

- 1945 yılından, söz konusu yerde 3302 sayılı kanuna göre kadastro çalışmalarının yapıldığı 1989 yılına kadar, 46.7 hektar devlet ormanı içinde kalmaya devam ediyor.

- 1989 yılında, 1944'te alınan mahkeme kararına dayanılarak, özel orman statüsü iade ediliyor; aynı zamanda 46.7 hektar, 833 hektara çıkarılarak 10 ayrı özel orman tesis ediliyor.

- Henüz orman kadastro çalışmaları ilan edilmeden, 10 adet özel ormanın 1990 yılında tapuya tescilleri yapılıyor.

- 46.7 hektarı 833 hektara çıkarıp 10 ayrı özel orman tesis eden sorumlular hakkında, görevi suiistimal iddiası ile dava açılmışsa da bu kişiler beraat ediyor.

833 hektar olarak tesis edilen özel orman tapuları için iptal davası açılmış; davalar Orman İdaresi aleyhine sonuçlanmıştır. Yargılama Orman Bakanlığı aleyhine sonuçlansa da ormanların asıl sahibinin Hazine olması dikkate alınarak, davanın yeniden açılması için durum, 20.10.1999'da Maliye Bakanlığı'na intikal ettirilmiştir.

Hazine'den alınan bilgiye göre ise ifraz nedeniyle sayısı 12'ye çıkan taşınmaz hakkında (232, 233, 234, 235, 236, 238, 239, 240, 241, 389 ve 391 sayılı parseller) ihtiyati tedbir talepli olarak Pendik Asliye Hukuk Mahkemesi'nde 2.10.2000 tarihinde, dört ayrı "tapu iptal ve tescil davası" , 390 sayılı taşınmaz hakkında da 10.10.2000 tarihinde mülkiyetin tespiti ve alacak davası açılmış. Tapu iptal ve tescil davasına konu edilen söz konusu taşınmazların üçüncü kişilere devrinin önlenmesi için tapu kayıtlarına ihtiyati tedbir konulmuş.

Devlet Ormanı'ndan Özel Orman'a...
Ballıca ormanlarının eski malikleri aleyhine açılan tapu kaydının iptali davalarının kaybedilmesinin nedeni, 1944 tarihli mahkeme kararından kaynaklanıyor. 5.10.1944 tarihli mahkeme ilamında, taşınmazın vasfı tarla olarak belirtilmiş ve niteliğinin orman olmadığı tespit edilmiş. Oysa 1945 yılından 1989'a kadar devlet ormanı statüsünde kalan bir taşınmazın, birdenbire 1944 tarihli mahkeme ilamı hatırlanarak özel orman statüsüne nasıl geçirildiği, Orman Bakanlığı tarafından itirazın neden zamanında yapılmadığı ve ve 46.7 hektarın 833 hektara nasıl çıkarıldığı sorularına yanıt bulunamıyor.

Halen Necati Kurmel'e ait araziye devlet, kendisine ait olduğu düşüncesiyle 1972'de milyarlarca lira harcayarak ağaçlar dikiyor. 1989'da kadastro memurları, 1944 yılındaki mahkeme kararına dayanarak üzerinde ağaçlar dikili, devlet ormanının bitişiğindeki araziyi, "tarla" olarak kayda geçiriyorlar. Henüz orman kadastro çalışmaları ilan edilmeden Necati Kurmel 6 adet parseli 1990 yılında satın alıp tapuya tescil ettiriyor.

Gözler Alemdağ'da
Kurmel'in ilgi duyduğu orman alanlarından biri de Alemdağ köyü. Bu köyde Kurmel adına arazi toplayan şahıslardan söz ediliyor. 2B yasası ile Alemdağ'ın ormanları yapılaşmayla dolacağa benziyor. Zira Alemdağ'a ilgi duyan sadece Kurmel değil. Onun eski dostlarının da Alemdağ'da özel orman içerisinde villaları bulunuyor.

Bu arada Orman Bakanlığı'nın dava açın uyarısına ve aradan bir yılı aşkın süre geçmesine karşın Maliye Bakanlığı Kurmel hakkında dava açmadı. Halbuki daha önce Orman Bakanlığı'nın açması gereken davayı da Maliye Bakanlığı'nın açması gerekiyordu. Maliye Bakanlığı'nın dava açmaması, dönemin Maliye Bakanı Sümer Oral ile Hüsamettin Özkan 'ın ağabeyinin bacanak olması, Hüsamettin Özkan'ın ise Necati Kurmel ile dayı-yeğen olmasına bağlanıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ballica-ormanlari-da-yagmalaniyor_50197.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!