Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Bankaların İnşaata Güveni Kalmadı

Bankalar ve finansal kurumların gayrimenkul sektörüne duyduğu güven yüzde 20’lik düşüşle 65.3 puana geriledi.

yapi.com.tr
Bankaların İnşaata Güveni Kalmadı

REIDIN Türkiye Gayrimenkul Sektörü Güven Endeksi, 2018’in ikinci çeyreğinde, geçen çeyrek dönemine göre bankalar ve finansal kurumlar için yüzde 20 azalışla 65.3 olarak ölçüldü. Bu düşüşle bankalar için güven endeksi, ‘kısmen kötümserden’ ‘kötümser’ seviyesine gerilemiş oldu ve 84.3 puanlık yıllık ortalamanın önemli derecede altında kaldı.

REIDIN Üst Yöneticisi (CEO) Kerim Bertrand, “Banka ve finansal kuruluşlar gayrimenkulü teminat alıp kredi kullandıracakları için piyasanın daraldığı durumlarda kredi riskini daha az üstlenmek isterler. Risk faktörünün arttığı ve piyasanın bulanık olduğu durumlarda bu sektör özelinde kötümser bir beklentinin olması kaçınılmaz” dedi.

Fiyat artabilir
REIDIN Türkiye Gayrimenkul Sektörü Güven Endeksi değeri, 2018’in ikinci çeyreği için, geçen çeyrek döneme göre yüzde 4 artarak 99.0 puana çıktı. Yıllık ortalamanın (97.3) üzerinde kalmayı sürdüren genel güven endeksi “Kısmen Stabil” olarak değerlendirildi.Gayrimenkul Sektörü Fiyat Beklenti Endeksi değeri ise, birinci çeyreğe göre yüzde 11 artışla 94.0 olarak ölçüldü. Böylelikle geçen çeyreğe göre, gelecek üç aylık dönemde gayrimenkul fiyatlarında fiyat artış beklentisi yükseldi. Güven endeksi gayrimenkul değerleme uzmanları kategorisinde yüzde 13 artış kaydedilerek 86.2 puanlık bir güven endeksi ölçüldü. Böylece gayrimenkul değerleme uzmanlarının güven endeksi kısmen kötümser kategorisinde değerlendirilmeye devam etti.

 

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/bankalarin-insaata-guveni-kalmadi_165291.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!