Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Başakşehir Belediyesi için Kıran Kırana Yarış

İstanbul'un yeni ilçelerinden Başakşehir, TEM Otoyolu boyunca oluşturulmuş yan yana üç bölgenin birleştirilmesiyle kuruldu. İlçenin Başakşehir, Bahçeşehir gibi altyapı sorunu olmayan modern uydu kent görünümündeki bölgeleri ile birlikte, Altınşehir, Güvercintepe, Şahintepe gibi altyapısız, plansız gelişen mahalleleri var. Dokuz mahalle ve bir

Zaman Gazetesi
Başakşehir Belediyesi için Kıran Kırana Yarış

İstanbul'un yeni ilçelerinden Başakşehir, TEM Otoyolu boyunca oluşturulmuş yan yana üç bölgenin birleştirilmesiyle kuruldu. İlçenin Başakşehir, Bahçeşehir gibi altyapı sorunu olmayan modern uydu kent görünümündeki bölgeleri ile birlikte, Altınşehir, Güvercintepe, Şahintepe gibi altyapısız, plansız gelişen mahalleleri var. Dokuz mahalle ve bir köyden oluşan Başakşehir, 29 Mart yerel seçimlerinin en gözde ilçelerinden biri. 29 Mart'tan itibaren bir ilçe belediyesi statüsüne kavuşacak Başakşehir'de 130 bin seçmen ilk belediye başkanını seçmek için sandık başına gidecek. Üç bölgeden oluşan Başakşehir'de oyların yüzde 50'si varoşlarda, yüzde 31'i Başakşehir merkezde, yüzde 16'sı ise Bahçeşehir'de kullanılacak.

Önümüzdeki 10 yılda, Başakşehir'in nüfusunun 750 binlere ulaşacağı tahmin ediliyor. Bunun sebebi TOKİ ve KİPTAŞ gibi iki konut devinin bölgede yeni ve modern siteler kurmaya devam edecek olması. Metro hattının Güvercintepe Mahallesi'ne kadar uzatılması da hızlı nüfus artışı tahminlerinin sebeplerinden biri. Büyükşehir Belediyesi Olimpiyat Kent bölgesinde fuar alanı, Sağlık Bakanlığı sağlık kampüsü yapmayı planlıyor. Bütün bunlar Başakşehir'in önümüzdeki dönemde, İstanbul'un en önemli merkezlerinden biri haline getiriyor. Ancak bütün bunlara rağmen gelir seviyesi ortalamanın üstünde insanların yaşadığı Bahçeşehir, Başakşehir'e bağlanmayı hâlâ hazmedebilmiş değil.

Bütün belediye başkan adaylarının seçim propagandası Başakşehir'i marka şehir, cazibe merkezi ve huzurlu bir yaşam alanı yapma üzerine oluşuyor. AK Parti, Saadet ve MHP, daha çok Başakşehir'de yaşayan seçmenlere güvenirken CHP, Bahçeşehir'e ağırlık veriyor. Ancak seçimin sonucunu asıl Altınşehir, Güvercintepe, Şahintepe'den gelecek oylar belirleyecek. Bölgeye giden her adayın ağzından çıkan seçim vaatleri ilgiyle takip ediliyor. Altınşehir, Güvercintepe, Şahintepe'de yaşayan vatandaşların altın değerindeki oylarını, uçuk-kaçık vaat veya sözlerle almak çok da kolay görünmüyor. Bölge sakinlerinin en büyük beklentisi, imar planı nedeniyle kaçak konumuna giren evleri hakkında verilecek sözler. Buna bağlı olarak, adayların burada yaptıkları çalışmalarda verdikleri ilk söz imar planı sorunlarının giderileceğine dair oluyor.

Başakşehir'deki seçim yarışı iki parti arasında yaşanacak gibi görülüyor. Hükümetin desteğini arkasına alan AK Parti adayı Mevlüt Uysal ile uzun yıllardır Başakşehir 1. Etap'ta eczacılık yapan SP'li M. Salih Beşir, Başakşehir'de yarışıyor. CHP adayı Mehmet Kaban ise Bahçeşehir'de yaşaması ve Bahçeşehirlilerin Başakşehir'e bağlanma memnuniyetsizliği sayesinde yüksek oy almayı bekliyor.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/basaksehir-belediyesi-icin-kiran-kirana-yaris_67327.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!