Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Başbakan Deprem Bilançosunu Açıkladı

Antalya'nın Kaş ve Muğla'nın Seydikemer ilçeleri sınırını çizen Karaçay üzerinde bulunan ve 2015 yılındaki sel felaketinde çöken köprü tehlikeye rağmen kullanılmaya devam ediyor. Köprünün kısa sürede ihalesinin yapılarak yeniden inşa edileceği belirtildi.

yapı.com.tr/AA
Başbakan Deprem Bilançosunu Açıkladı

Başbakan Binali Yıldırım, Seydikemer'de düzenlenen 19. Yörük Türkmen Kültür Şöleni'ne katılmak üzere özel uçak Ana ile Muğla'ya geldi.

Dalaman Havalimanı'nda yetkililerden Ege Denizi'nde dün meydana gelen depreme ilişkin brifing alan Yıldırım, ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. Yıldırım, "11 saniye süren deprem sonunda Allah'a şükür bir can kaybımız yok. Önemli bir yıkım da yok. Ancak depremin oluşu esnasında vatandaşların tedirginliği ve paniği nedeniyle bazı yaralanmalar var. Onlar da hastanelerde müdahalelerle hallolmuş durumda. Şu anda değişik hastanelerde 20 kadar vatandaşımız tedavi görüyor. Tabii bu deprem adalarda da hissedildi. Kos Adası'nda bir vatandaşımız hayatını kaybetti, bir de İsveç uyruklu bir kişi hayatını kaybetti. Hayatını kaybedenlere rahmet diliyorum." diye konuştu.

"Kos Adası'ndan tahliye talepleri oldu"

Başbakan Yıldırım, şöyle devam etti:

"Deprem sırasında Kos Adası'nda bulunan, oraya gezmek için giden vatandaşlarımızın tahliye talepleri oldu. Bodrum'dan kaldırılan feribotlar marifetiyle bu tahliyeler de sağlanmış vaziyette. Netice olarak deprem sonrası kesin durum tespiti şu şekildedir, Bodrum'da kullanılmayan, terk edilmiş üç yıkık bina vardır. 32 binada nispeten ağır hasar var, bunun dışında da başkaca bir hasar söz konu değildir."

"Depremle yaşamanın yollarını mutlaka bulmamız lazım"

Vatandaşlara çağrıda bulunan Yıldırım, "Türkiye bir deprem ülkesi. Yaşadığımız acı depremler var. Ben depremlerin olduğu bir bölgeden geliyorum. Erzincan depremi bugün hala dillerdedir. 1939 depreminde 50 bin canı yitirdik. Dolayısıyla depremler dün olduğu gibi bugün de veya yarın da her zaman olabilir. Bunun için telaşlanmaya, korkmaya lüzum yok. Depremle yaşamanın yollarını mutlaka bulmamız lazım." şeklinde konuştu.

Depremle yaşamanın birkaç yolu olduğuna işaret eden Yıldırım, bunlardan birinin, depreme karşı ilkokuldan başlayarak deprem eğitimi verilmesi olduğunu söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığınca bu eğitimlerin başlatıldığını hatırlatan Yıldırım, deprem sırasında ne yapılacağının, nasıl hareket edilmesi gerektiğinin ve tedbirlerin neler olacağının öğretildiğini, yetişkinlere de zaman zaman deprem konusunda eğitimler, seminerler verilmesi gerektiğini bildirdi.

Başbakan Binali Yıldırım, 1999'da yaşanan Marmara depreminden sonra bir deprem yönetmeliği çıktığını anımsatarak, şöyle devam etti:

"Ondan sonra inşa edilen bütün yapılar buna göre yapıldı ancak evvelinden yapılan yapılarda bu dönüşüm henüz tamamlanmış değil. İstanbul, İzmir gibi büyük şehirlerimiz başta olmak üzere yurdun deprem bölgesindeki bütün bölgelerinde bu dönüşüm yapılıyor. Ancak tabii bu büyük bir iştir. Hem yapı stoğu bakımından hem bütçesi bakımından hem de zaman bakımından birdenbire tamamlanması mümkün değil. Her türlü imkanınız da olsa 130 milyar dolarlık minimum bir bütçeden bahsediyoruz, 15 yıl gibi bir süreden bahsediyoruz ve 7 milyon üzerinde konuttan bahsediyoruz."

 

ETİKETLER: Bodrum Deprem
http://www.yapi.com.tr/haberler/basbakan-deprem-bilancosunu-acikladi_160373.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!