Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Mısır'dan Türk İnşaat Demiri...

Kandilli'ye Bodrum Depremi Eleştirisi

Türkiye’de Dünyanın En Düşük...

Demirde Fiyat Artışı Maliyet Kaynaklı

Kandilli'den Deprem Açıklaması

İstanbul'un Deprem Raporu Açıklandı

Türkiye, 17 Yılda 164 Bin...

Depreminin Eli Kulağında,...

"Öldüren Deprem Değil, Günübirlik...

Binalarda Depreme Karşı "Enerji...

Deprem Gayrimenkul Fiyatlarını Etkiledi

Bakan Özhaseki Deprem için Tarih Verdi

İnşaat Demirinde Vergi Resmen Düşürüldü

AKİB'in Demir ve Çelik İhracatı Arttı

Gökova Depreminin Raporu Yayınlandı

Bu Proje Depremin Zamanını...

Olası Marmara Depremi için Kritik Tahmin

Başbakan Deprem Bilançosunu Açıkladı

Deprem Sonrası Bodrum'da Tsunami Oluştu

''3 ile 4 Atom Bombası Gücünde''

Demir Çelik Devlerinin Kavgasında...

Kardemir, Satış Hedeflerini Açıkladı

Süleyman Demirel'in Anıt Mezar...

KARDEMİR'e Yüksek Not

Zeybekci: Demirde Vergi Kararı...

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu...

Kalitesiz Demir Tehlike Saçıyor

Katar'ın İlk Faturası Demir...

Demirde Gümrük Vergisi Düşürülüyor

"Demir Fiyatları Bir Ay İçinde...

İnşaat Demirinde Gümrük Vergisi...

'Demir Fiyatlarında Yaşanan...

ATO'dan Demir Fiyatları Uyarısı

İnşaat Demirine Tedbir Geliyor

Demir Cevheri Fiyatları, Çin...

İnşaatta Demir Sıkıntısı Başladı

ABD: Türkiye İnşaat Demiri...

Beş Petkim İki Erdemir Daha İstediler

Fiyat Artışı Türkiye'nin Demir...

Demir İnşaat’tan Albatros...

'Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu...

Demiryolu Emniyeti ve İşletmeciliğine...

Deprem Kuşağındaki Türkiye'ye Kötü Demir

İnşaatlarda kullanılan demirde kalitesizlik alarmı. İthalatı kolaylaştırmak için gümrük vergisi inince İtalya’dan Türkiye’ye 1 haftada 80 bin ton civarında kalitesiz ürün geldi.

yapi.com.tr
2 Deprem Kuşağındaki Türkiye'ye Kötü Demir

Cumhuriyet Gazetesi'nden Şehriban Kıraç'ın haberine göre, inşaat sektöründe demir sıkıntısı yaşanıyor bahanesiyle geçen mayıs ayında ithalatın önünü açmak için indirilen gümrük vergileri kalitesiz ve denetimsiz demir çelik ürünlerinin Türkiye’ye girmesine neden oluyor. Geçen ay İtalya’dan Cezayir pazarı için üretilen 80 bin ton civarında kalitesiz ürün denetlenmeden Türkiye pazarına girdi. Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD) Genel Sekreteri Dr. Veysel Yayan, “Kalitesiz ürünler bir ay önce Türkiye’ye geldi. Bir hafta içinde 80 bin ton çeliğin girmesi çok büyük bir orandır. Biz sorunu gümrüklere bildirene kadar ürün pazara girmişti. Denetimler artmazsa kalitesiz ürünler Türkiye’ye gelmeye devam edecek” dedi. Mayıs ayında inşaat demiri ithalatına uygulanmakta olan gümrük vergisi oranları yüzde 30’dan yaklaşık yüzde 10’a düşürüldü. Cumhuriyet’e açıklama yapan Yayan, “Çelik hangi ülkeye ihraç edilecekse ona göre sertifikalandırılır ve başka bir ülkeye satamazsınız. İtalya Cezayir pazarı için ürettiği ürünü Türkiye’ye sattı” dedi. Yayan, Türkiye’nin çelikte ihtiyacın üç katı üretim kapasitesine sahip olduğunu, demir fiyatlarının artmasının Türkiye pazarına has bir durum olmadığını belirterek, “Fiyatlar dünya ile aynı oranda artıyor. Ürün 320 dolara iken iyi de 450 dolara çıkınca niye şikâyet ediliyor. Fiyat düşünce kimsenin şikâyeti olmadı. İnşaat çeliği konusunda suni bir ortam oluşturuldu ve bunun faturasını sektör olarak biz ödedik” diye konuştu.

Bir yıldan eski

TÇÜD’ün açıklamasına göre haziran ayının ilk haftasında, Türkiye’nin değişik limanlarına Cezayir’in AFNOR standardına göre üretilmiş, her bir gemide 5 bin ton ile 20 bin ton arasında değişen, İtalya menşeli, TS 708 standardına uygun olmayan, sertifikasız, bir yıldan fazla bekletilmiş ve paslanmış inşaat demirinin indirildiği görülüyor. Yalnızca çelik sanayiini baltalamakla kalmayıp, aynı zamanda dünyanın en büyük ikinci inşaat demiri ihracatçısı olan ve deprem bölgesinde bulunması nedeniyle, belirli standartlarda inşaat demiri kullanma yükümlülüğünün bulunduğu Türkiye’de, tüketicilerin güvenliğini de göz ardı eden bu ve benzeri durumların önlenmesi gerekiyor.

Son yılların en kötü dönemi

Müteahhitlerin inşaat çeliği bulunamadığı iddiasıyla ithalatın kolaylaştırılması isteğinin ardından birçok çelik üreticisi ihracat siparişlerinin teslimini ötelemek için yurtiçi piyasaya yönelik üretim yapmıştı. Bunun etkisiyle temmuzun ilk iki haftasında inşaat çeliği ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 64 azalarak 92.4 bin tona düştü. Türkiye Çelik Üreticileri Derneği’nin açıklamasına göre, Türk çelik sektörü, 2012- 2015 arasında, son yılların en kötü dönemini geçirdi. Türkiye’nin çelik üretimi yüzde 12.2, çelik ihracatı yüzde 17.5 gerilerken, çelik ürünleri ithalatı ise yüzde 61.8 yükseldi. 2016’da sektörde iyileşme başlarken bu tarihten sonra uygulanan politikalar, sektörde başlayan iyileşmeyi frenledi. TÇÜD’e göre Türkiye gibi tükettiğinin 2 katı inşaat demiri üretimi ve 3 katı üretim kapasitesi bulunan bir ülkede, vergilerin fiyatların suni şekilde yüksek kalmasına imkân sağladığı iddiaları, gerçeği yansıtmıyor. 30 civarında ham çelikten üretim yapan kuruluşun, 50’den fazla haddecinin ve çok sayıda tüccarın faaliyet gösterdiği inşaat demiri piyasasında, fiyatların çok yükselmesi mümkün değil. Gümrük vergilerinin indirilmesi, bir yönüyle Türk çelik sektörünün sahipsiz olduğu, dolayısıyla Türkiye piyasasına kolaylıkla kalitesiz de olsa ürün satılabileceği yönünde kanaat oluşturdu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/deprem-kusagindaki-turkiyeye-kotu-demir_160318.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • şöyle bir bakıyorum etrafına, gördüğüm her meslek insan, hatta temizlikçisi bile yalan borcu olan, yalanı ortaya çıkınca son derece yüzsüz olan ve öfke duyan şahıslarla dolu..parayı gördümü gözleri şıkır şıkır oynayan insanlar...eğitim, aile terbiyesi hep bunlar, şuda varki aile terbiyesini reddedip dünya böyle değil siz ne bilesiniz cahil annne baba diyenlerde var alemde...onlar varoldukça dünya üzerinde hilesiz iş olmaz...yazık dürüst ve adaletli olmak isteyenlere öfke duyarlar üstelik kardeşi dahi olsa...kalpleri o kadar kara...yazık YANITLA
  • Ben yıllarca standart dışı demir kullanmamak için neredeyse tek tek kontrol edip geri çevirdim bir çoğunu; bir sürü çatlak patlak oluyordu içlerinde. birisinde aldığım tüccarla konuştuğumda "devletin fabrikası çıkarıyor ben ne yapayım?" demişti ve onun üzerine fabrikadan, "beni aşıyor bu konu" diyenleri aşa aşa nihayet kendisini aşmayan bir yetkiliyle konuşabildiğimde bana: "Biz standart dışı olanları ayırırız, kalite kontrolda ve demir tüccarları bize sipariş verirken şu kadar standart dışı, bu kadar standart demir ver derler ve biz de isteklerini yerine getiririz." demişti. Eeeee Devlet tüccarlaşırsa olacağı budur. bence normal. İnsan mı var sanki memlekette(!), sürü mübarek sürü; ölse ne yaşasa ne! YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!