Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Başbakanlık Hizmet Binası'na İskan Verilemez"

Atatürk Orman Çiftliği’nde (AOÇ) bulunan Başbakanlık Hizmet Binası'na iskan başvurusuna mimarlar isyan etti.

yapi.com.tr
"Başbakanlık Hizmet Binası'na İskan Verilemez"

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Atatürk Orman Çiftliği'nde yapılan yeni Başbakanlık Hizmet Binası için yapılan iskan başvurusuna, “İskan verilemez, imar kanunu ve Anayasa’ya aykırıdır” ifadeleriyle tepki gösterdi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan şunları söyledi: “AOÇ ‘de inşa ettirilen Başbakanlık Hizmet Binası’na iskan başvurusu yapıldığı ve Büyükşehir Belediyesi’nin iskan hazırlık yaptığı duyumunu aldık. Atatürk Orman Çiftliği’nde Başbakanlık hizmet Binası dahil, Ankapark dahil hukuka aykırı ve kaçak yapılardır. Süreçte imzası olan başta Büyükşehir Belediye başkanı olmak üzere, teknik elemanlara kadar dava açacağız. İmar kanunu ve Anayasa’ya göre İmar Kanunu’na göre suç işlemektedirler. Suç duyurusunda bulunacağız ve yargıya taşıyacağız. AOÇ’de kaçak yapılar vardır, bunun aktörleri cumhurbaşkanı ve Melih gökçek’tir. Kaçak yapıları yargıyı hiçe sayarak yapıyorlar, öte yandan bir balkon çıkması, kaçak kuyu suyu kullanımının üstüne giderken, asıl kaçağı kendileri inşa ediyor. 29 Ekim özgürlüğün ve Cumhuriyet’in oluşum sürecidir, Başbakanlık Binası için 29 Ekim’de resepsiyon ve açılış yapmak niyetindeler, kaçak yapıda binlerce ağaç kesilerek yapılan alanda açılış yapmaktan hicap duymalılar” şeklinde konuştu.

İskan sürecinde imza atacak teknik elemanlara seslenen Candan, “Meslek örgütleri ile karşı karşıya kalmasınlar. Kaçak yapıya imza atmasınlar.”dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Avukatı Gökçe Bolat ise, “AOÇ’de hukuksal mücadeleye o binaya cumhurbaşkanı oturduktan sonra da devam edeceğiz. Danıştay nezdinde ve İdari mahkemelerde davalarımızı açmayı sürdüreceğiz. AOÇ alanına dair O kadar çok sayıda davamız var ki bundan kendileri utanmıyorsa biz niye utanalım? Savcılığa suç duyurusunda bulunmaktan bıkıp usanmayacağız. Çünkü AOÇ yerleşkesi sadece Ankara için değil ülke için önemlidir. Her metrekaresi çok değerlidir” dedi. 

http://www.yapi.com.tr/haberler/basbakanlik-hizmet-binasina-iskan-verilemez_125257.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!