Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Başbakanlık Hizmet Binası'nda Bilirkişi Bilmecesi!

Bakanlar Kurulu, Atatürk Orman Çiftliği’nde Başbakanlık Hizmet Binası yapılan Gazi yerleşkesini kentsel dönüşüm alanı ilan etmişti. Meslek Odaları Kentsel dönüşüm ilanına iptal davası açtı. İptal davasında bilirkişiler farklı raporlar hazırladı. Bilirkişilerin farklı yaklaşımları, TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi'nin tepkisine neden oldu.

yapi.com.tr
Başbakanlık Hizmet Binası'nda Bilirkişi Bilmecesi!

Prof.Dr Cengiz Acar, Doç.Dr. Hatice Ayataç, Doç Şevkiye Sence Türk, Prof. Sevgi Yılmaz, Doç.Rahmi Erdem’in oluşturduğu bilirkişi heyeti iki farklı değerlendirme yaptı.

Prof.Dr Cengiz Acar, Doç.Dr. Hatice Ayataç, Doç Şevkiye Sence Türk hazırladığı raporda  “Şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve kamu yararına aykırıdır, Kent belleğinde iz edinmiş sadece Ankara’da yaşayanlar için değil, Türkiye’nin diğer yörelerinde yaşayanlar için de kentsel anlama sahip bir alandır. Üst ölçekte Koruma alanı olarak tanımlanmış alanın kentsel dönüşüm alanı olarak belirlenmesi anlamlı değildir” sonucuna vardı. Prof. Sevgi Yılmaz, Doç. Rahmi Erdem ise Atatürk Orman Çiftliği için “ Mutlak koruma zorunluluğu gerektirecek kaynak değerleri gözlemlenmemektedir. Kamu yararına uygundur” dedi.

Bilirkişilerin farklı yaklaşımları, TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi'nin tepkisine neden oldu.

Betonlaşmada nasıl bir kamu yararı var?

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan “ Atatürk Orman Çiftliği mücadelemiz uzun süredir devam ediyor. Oradaki talanı sağır sultan duydu, bilim insanları duymamış, üzüntü verici bir durum. Aynı alanda, bilirkişi raporlarının bu kadar farklılık göstermesi ilginç. Atatürk Orman Çiftliğindeki talanın, betonlaşmanın, kamu yararına uygun olduğunu söyleyen 2 bilirkişi, uygun olmadığını söyleyen 3 bilirkişi var. Atatürk Orman Çiftliğindeki talanda kamu yararı vardır diyen bilirkişilerin kamuoyu tarafından bilinmesini önemsiyoruz. AOÇ’de kentsel dönüşüm ilanı ile ağaçların kesilmesinde, Aksaray inşasında nasıl bir kamu yararı gördüler acaba? Bütün bu kararları ve onay verenleri tarihe not düşüyoruz” şeklinde konuştu.

“Tarih bunları affetmeyecek”

Mimarlar Odası Ankara Şube Genel Sekreteri Tezcan Karakuş Candan ise bilirkişilerin raporuna ilişkin “Bilirkişiler, bilim insanlarından oluşur, bilim taraflılığı kaldırmaz, kaldırırsa bilim olmaz. Atatürk Orman Çiftliği’nin korunması gereken bir kültürel ve doğal varlık olduğu ortada iken, on bin ağaç kesilerek, başbakanlık hizmet binasının inşasının kamu yararına uygundur diye bilirkişiler Atatürk Orman Çiftliği katliamına ortak olmuşlardır. Tarih bu katliama imza atanları hiç affetmeyecek" şeklinde konuştu.

“Hangi kamu, hangi yarar”

Candan, "kamu yararı" kavramının önemine vurgu yaparak, “Binlerce ağacı kesmek, Ankara’nın akciğerlerini yok etmek, Cumhuriyet’in özgürlükçü değerlerini ifade eden bütüncül bir alanı katletmek kamu yararına uygundur diyen bilirkişiler, kamu yararının ne anlama geldiğinden bihaberdirler. Hangi kamudan hangi yarardan bahsediyorlar… Onların kamusu, çiftliği talana açanlar mı? tırları aratmayanlar, çocuklarımızın canına kıyanlar mı ? Onların yararı halkın değil kendi yararları mı?”dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/basbakanlik-hizmet-binasinda-bilirkisi-bilmecesi_116291.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!